Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2015 Włochy: Pielgrzymka Osób Konsekrowanych posługujących wśród Polonii

Włochy: Pielgrzymka Osób Konsekrowanych posługujących wśród Polonii

W dniach od 5 do 8 października br. odbyła się pielgrzymka do Rzymu - osób konsekrowanych, związanych z życiem polskich emigrantów, posługujących wśród Polaków i Polonii za granicą oraz żyjących poza granicami naszej Ojczyzny.  więcej...

W przeżywanym w Kościele Roku Życia Konsekrowanego, ks. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zaprosił Siostry i Braci zakonnych posługujących wśród Polonii do wspólnego dziękowania za dobro, jakie się dokonuje dzięki ich obecności i gorliwej służbie Bogu i człowiekowi we wspólnocie Kościoła.

W pielgrzymce wzięło udział ponad 60 osób. Były to: Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, Siostry Sercanki, Siostry Służebniczki Dębickie, Siostry Albertynki, Ojcowie i Bracia Saletyni, a także Ojciec Franciszkanin. Na co dzień posługują oni w Argentynie, Belgii, na Białorusi, w Danii, Francji, Grecji, w Niemczech, na Ukrainie, na Węgrzech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.

Pielgrzymkę Sióstr i Braci zakonnych, związanych z życiem polskich emigrantów i doświadczających rzeczywistości emigracyjnej wypełniły spotkania z przedstawicielami Kościoła, poświęcone tematyce zakonnej i migracyjnej, audiencja z Papieżem Franciszkiem, wspólna modlitwa oraz nawiedzenie bazylik większych Rzymu. Uczestnicy Pielgrzymki mieli też możliwość wzajemnej wymiany doświadczeń związanych ze swoją pracy poza granicami Ojczyzny.

Punktem kulminacyjnym była środowa audiencja generalna z Ojcem Świętym Franciszkiem. Po jej zakończeniu Papież podszedł do uczestników pielgrzymki i wyraził im swoją wdzięczność za posługę, jaką wykonują wśród polskich emigrantów. Podkreślił, że poprzez swoją posługę siostry i bracia zakonni w rzeczywistości troszczą się o Ciało Chrystusa. Papież ucieszył się, że osoby życia konsekrowanego biorące udział w pielgrzymce są młode i poprosił, by nie ustawać w modlitwie o nowe powołania, tak by nigdy nie zabrakło tych, którzy będą kontynuowali swoją służbę w Kościele. Na koniec Ojciec Święty zwrócił się z prośbą, by szczególną uwagę poświęcić osobom starszym i chorym i by być wobec nich znakiem miłości i czułości Pana Boga. Zapewnił też o swojej modlitwie za tych, którzy posługują polskim emigrantom.

W programie znalazły się też wykłady. O. Zbigniew Kijas OFMConv podzielił się refleksją na temat tożsamości i charyzmatu zakonnego w kontekście współczesnej sytuacji świata, a ks. Mateusz Gardziński TChr pracujący w Papieskiej Radzie ds. Migrantów i Podróżujących mówił o roli misjonarzy wśród emigracji i o treści Orędzia Papieża na kolejny Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców.

IMG 3414Ważnym wydarzeniem dla uczestniczących w spotkaniu była też Msza św. w polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika pod przewodnictwem ks. abpa Szczepana Wesołego, długoletniego opiekuna Polskiej Emigracji.

Na zakończenie pielgrzymki siostry i bracia modlili się przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. Podczas Eucharystii, której przewodniczył ks. kardynał Zenon Grocholewski, powierzali Bogu swoją posługę wobec polskich emigrantów, a także obrady trwającego Synodu Biskupów poświęconego małżeństwu i rodzinie.

Za: www.emigracja.episkopat.pl