Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia-2013 Poznań: Modlitwa za migrantów - 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

Poznań: Modlitwa za migrantów - 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

IMG_0009_7W niedzielę 19 stycznia br. Kościół rzymskokatolicki obchodził 100. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Uroczyste obchody tego Dnia w naszym kraju odbyły się w Domu Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Mszę Świętą koncelebrowaną z udziałem Zarządu Generalnego Zgromadzenia i przedstawicieli duszpasterstwa polonijnego z Ameryki Północnej i Południowej, Australii, Nowej Zelandii i Europy Zachodniej - odprawił metropolita poznański Ks. Abp Stanisław Gądecki.  więcej...

Liturgię ubogaciły śpiewy dziewczęcego zespołu Serduszka, który od lat funkcjonuje przy szczecińskiej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszystkich zebranych na Mszy przywitał Przełożony Generalny Towarzystwa, homilię wygłosił ks. abp Gądecki.

Podczas homilii mowa była także o trudnych sprawach - o tym, że niski odsetek praktykujących wiarę emigrantów jest porażką duszpasterstwa prowadzonego w kraju, skoro ludzie po wyjeździe za granicę tak łatwo odstępują od Boga. Na zakończenie ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przedstwił obecnych księży prowincjałów zarysowywując po krótce statystykę polskich migrantów na danych kontynentach. Można było m.in. dowiedzieć się, że ponad 18 mln, a więc ok. 1/3 wszystkich Polaków, mieszka za granicami Polski.

Po Eucharystii, w auli wysłuchaliśmy krótkiego koncertu w wykonaniu Serduszek. Uroczysty obiad zakończył wspólne świętowanie w Domu Głównym.

Modlitewną pamięcią ogarnialiśmy przede wszystkim tych naszych Rodaków, którzy w ostatnich latach z różnych przyczyn przeważnie z braku zatrudnienia opuszczają ojczyznę. Celem tego Dnia jest zwrócenie uwagi na problemy migrantów oraz pobudzenie poczucia odpowiedzialności za duchową i materialną pomoc ludziom, którzy czasowo lub na stałe zmieniają miejsce pobytu. Kościół nieustannie troszczy się o zachowanie mocnej wiary dla wszystkich migrantów i uchodźców. Stąd Ojciec Święty Franciszek wydał specjalne orędzie na ten Dzień: "Migranci i uchodźcy: ku lepszemu światu." Najpierw papież przypomina, że zjawisko przemieszczania się ludzkości jest "zadaniem naszych czasów" i zwraca uwagę, że chrześcijańskiego punktu widzenia migracja ma dwa aspekty: z jednej strony wiąże się z solidarnością i gościnnością, gestami braterstwa i zrozumienia, z drugiej - z odrzuceniem, dyskryminacją, bólem i śmiercią."

Ważne i potrzebne są dziś słowa Ojca Świętego skierowane do ludzi w drodze: "Nie traćcie nadziei, że i dla was przeznaczona jest bezpieczna przyszłość, że na swoich drogach możecie spotkać wyciągniętą dłoń, że dane wam będzie doświadczyć braterskiej solidarności i ciepła przyjaźni." Jedną z głównych przyczyn migracji jest ubóstwo. Dlatego papież podkreśla, że trzeba "stworzyć lepsze warunki ekonomiczne i socjalne u siebie - w swojej ojczyźnie, tak by emigracja nie była jedynym rozwiązaniem dla osób szukających pokoju, sprawiedliwości, bezpieczeństwa i pełnego poszanowania godności ludzkiej." Możliwość pracy w swoim kraju, w lokalnym środowisku pozwoli uniknąć rozdzielania rodzin, a jednocześnie zapewni warunki stabilnego i spokojnego życia wszystkim mieszkańcom.

Budowanie lepszego świata może dokonywać się w lepszym zrozumieniu podejścia do migracji oraz w przezwyciężaniu uprzedzeń do tych ludzi, którzy przybywają do naszej ojczyzny. Niech "kultura spotkania" z imigrantami w naszym kraju będzie twórcza i zaznacza się szczególnie w otwartości wspólnot parafialnych. W Kościele nie ma obcych ani cudzoziemców, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Boga i w każdym człowieku jest odciśnięty wizerunek Chrystusa.