Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Zjazd polonijnych liderów w Australii

Zjazd polonijnych liderów w Australii

W sobotę, 2 czerwca odbył się 50. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - organizacji parasolowej skupiającej polonijne stowarzyszenia i instytucje z całej Australii. Zjazdowi towarzyszyły imprezy i uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, takie jak koncert muzyki polskiej w Sydney Town Hall, otwarcie wystawy planszowej "Drogi do Niepodległości", bankiet jubileuszowy i msza dziękczynna za odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów , która odbyła się w niedzielę w kościele polskim w Marayong w ramach uroczystości Bożego Ciała.

Na Zjazd do Sydney przyjechali delegaci ze wszystkich stanów z wyjątkiem Zachodniej Australii i Terytorium Północnego. Do grona Rady przyjęty został jako organizacja Klub Polski w Ashfield uzyskując, ze względu na liczbę swych członków - 15 mandatów. Całkowita liczba mandatów, które posiadali wszyscy delegaci podczas głosowań na Zjeździe wzrosła do 82.

Zdaniem prof. Mariana Radnego z Newcastle - wiceprezesa Rady, Zjazd poza wielogodzinnymi uzgodnieniami proceduralnymi nie przyniósł praktycznie nic konstruktywnego. Uznano natomiast potrzebę zwołania oddzielnej narady liderów organizacji polonijnych w celu naprawy niesprawiedliwego rozkładu mandatów dla poszczególnych środowisk stanowych, jaki obecnie istnieje w Radzie. Stan Victoria porównywalny ilością zamieszkałych Polaków do Nowej Południowej Walii posiada zaledwie 5 mandatów, podczas gdy NSW ma 38.

Na zjeździe mówiono też o Funduszu Wieczystym Polonii Australijskiej, który mając zgromadzone ponad 400 tys. dolarów przeznacza na potrzeby organizacji polonijnych niewielką sumę pochodzącą tylko z odsetek bankowych (2%), niepokrywających nawet rocznej inflacji . Obradom Zjazdu przewodniczył dr Zdzisław Derwiński z Melbourne.

Tegoroczny zjazd nie był zjazdem wyborczym; prezydium Rady pozostało bez zmian pod przywództwem Małgorzaty Kwiatkowskiej z Sydney. W skład Prezydium RNPA po ubiegłorocznych wyborach wchodzą: Malgorzata Kwiatkowska (prezes), prof. Marian Radny (wiceprezes), Barbara Andrusiewicz (sekretarz), Iwona Rafalska (skarbnik), Leszek Wikariusz, Henryk Kurylewski, Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski, Joanna Merwart, Edward Dudziński, Ita Szymańska i Marek Bartczak.

Gośćmi Zjazdu w pierwszej części byli posłowie na Sejm Małgorzata Gosiewska (PiS) i Wojciech Ziemniak (PO), ambasador RP w Canberze - Michał Kołodziejski i konsul generalna w Sydney - Regina Jurkowska.

W czasie obrad dr Włodzimierz Wnuk z Melbourne opowiedział ilustrując slajdami historię 50 lat zjazdów Rady Naczelnej, która ukonstytuowała się już w 1951 roku a Krzysztof Dutkowski z Brisbane przedstawił plany organizacji kolejnego Festiwalu PolArt, który pod koniec bieżącego roku odbędzie się w stolicy Queensland.

Z kolei Adam Gajkowski z Sydney rozdał przedstawicielom organizacji uczestniczących w obradach biało-czerwone flagi ufundowane przez premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości oraz odczytał okolicznościowy list od szefa polskiego rządu. Prezes SPK z Brisbane - Jan Tkaczyk wręczył na zakończenie obrad panu Mieczysławowi Swatowi złotą odznakę Światowej Federacji Polskich Kombatantów za wierną służbę w SPK. Taką samą odznakę otrzymał też kilka godzin później 93 letni pan Józef Kozłowski, na wieczornym bankiecie zorganizowanym przez Radę.

Po zakończeniu obrad niektórzy uczestnicy Zjazdu przedstawili Bumerangowi Polskiemu swoje opinie na temat jego przebiegu. Niektóre uwagi były bardzo krytyczne, m.in. w sprawie kontrowersyjnego podziału mandatów delegatów czy nieefektywnej lokacie środków Funduszu Wieczystego.

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" / 10 czerwca 2018 r.