Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Polonia kanadyjska świętuje 100-lecie Niepodległości RP

Polonia kanadyjska świętuje 100-lecie Niepodległości RP

Po raz kolejny Polonia w Mississauga i Toronto, uczciła znamienną dla Polski rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Kościele Św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.

W obchodach zorganizowanych przez Kongres Polonii Kanadyjskiej oddział Mississauga, wziął udział Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk, weterani Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, reprezentanci organizacji polonijnych na czele z Prezesem KPK Władysławem Lizoniem, a także burmistrz miasta Mississauga Bonnie Crombie, poseł Peter Fonseca, posłanka Dipika Damerla, oraz były poseł Ted Opitz. Odczytano również listy od polityków, w tym m.in. od Douga Forda lidera partii konserwatywnej. Uwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie Roty.

Uroczystości upamiętniające Konstytucję 3 Maja, odbyły się także w Toronto. Sprzed budynku Kombatantów Polskich, wyruszył pochód pod budynek legislatury Ontario w Toronto. Przemarsz poprowadził Komendant placówki 113 Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Krzysztof Tomczak. Pod Parlamentem Ontaryjskim, wciągnięto flagę Polski na maszt i odbyła się uroczystość upamiętniająca Święto Konstytucji. W swoi wystąpieniu Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk, podkreślił, że naszym zadaniem jest dbać o dobre imię Polski, która jest atakowana, posądzana o rzeczy, które z Polską nie mają nic wspólnego "Chciałbym zaapelować, żeby przy Polsce trwać, wspomagać ją tak jak najlepiej potrafimy (...) Mamy zadanie: dbać o dobre imię Polski. Musimy twardo odpowiadać mówiąc prawdę" - podsumował. Polonijne obchody 227 rocznicy Konstytucji 3 Maja, są częścią projektu "Polish Heritage Days". W ramach inicjatywy Polonia w okręgu konsularnym Konsulatu w Toronto, organizuje różnorodne wydarzenia mające na celu świętowanie polskości i uczczenie przypadającej na ten rok setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Również uczniowie polskich szkół w Kanadzie, świętowali rocznicę Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie RP w Toronto, odbyła się uroczysta akademia, młodzież zatańczyła Poloneza, a także obejrzała krótki film Instytutu Pamięci Narodowej "Niezwyciężeni".

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" / 17 maja 2018 r.