Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki List marsz. Senatu RP do Polonii ameryk.

List marsz. Senatu RP do Polonii ameryk.

 W związku z informacją o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego z Katyn Forest Memorial Plaza w Jersey City marszałek Senatu Stanisław Karczewski 8 maja 2018 r. do prezesów i członków polskich i polonijnych organizacji w Stanach Zjednoczonych i na świecie wystosował list następującej treści:

?Jako marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i opiekun Polonii przyjąłem z wielkim bólem wiadomość o planach usunięcia Pomnika Katyńskiego

z Katyn Forest Memorial Plaza, z miejsca przyznanego na jego lokalizację na mocy decyzji Rady miasta Jersey City z 12 kwietnia 1989 roku.

Wszystkie oznaki pamięci o Zbrodni Katyńskiej są dla nas Polaków świętością i jednym z tych znaków, które na całym świecie jednoczą nas bez względu na różnice.

Pomnik został ufundowany przez Polonię, aby uczcić pamięć oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej bestialsko zamordowanych strzałem w tył głowy przez sowieckie NKWD. Rosjanie zbrodni tej dokonali po to, aby pozbawić nasz naród elity przywódczej - wojskowej i cywilnej.

Drodzy Rodacy !

Zwracam się do Was, abyście podjęli wspólnie zdecydowane działania na rzecz zachowania pomnika w formie i miejscu, w jakim został wzniesiony. Jesteśmy winni oficerom polskim, którzy oddali życie za wierność Polsce, aby stanąć na straży ich godności i pamięci. Ofiara ich życia jest dla nas najświętszym dziedzictwem i zobowiązaniem do obrony honoru ofiar i honoru Polski.

Państwo Polskie pozostając w jedności z Polonią popiera wszelkie inicjatywy mające na celu obronę Pomnika Katyńskiego w Jersey City" - napisał marszałek.

Za: senat.gov.pl / 7 maja 2018 r.