Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Marszałek Senatu do Polonii w Belgii

Marszałek Senatu do Polonii w Belgii

Chcemy, by Wasza więź z ojczyzną była trwała - mówił marszałek Stanisław Karczewski do Polonii w Belgii.  Marszałek Senatu, który przebywał w niedzielę w Belgii w związku z obchodami Dnia Polonii, wziął udział w spotkaniu z rodzicami i nauczycielami szkół polskich w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej "Millenium" w Comblain-la-Tour.

Podkreślił, że Polska Macierz Szkolna w Belgii ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w tym kraju. Wskazał, że stowarzyszenie czyni to, działając na niwie edukacji oraz angażując się w organizację przedsięwzięć artystycznych. Zwrócił uwagę, że od ponad 60 lat organizacja ta obecna jest w życiu polskiej diaspory w Belgii. I - jak dodał - przez należący do niej ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali wychowanie obywatelskie i patriotyczne.

W tym roku Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzimy w Belgii. Biało-Czerwone barwy opanowały dziś Polską Macierz Szkolną "Millenium". Z tego miejsca dziękuję wszystkim, szczególnie rodzicom, którzy przekazują swoją miłość do Polski następnym pokoleniom! #Polonia

Karczewski zaznaczył, że Dzień Polonii stanowi formę podziękowania dla Polonii za "wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości". - Zawsze wyrażaliśmy tę wdzięczność i będziemy o tym pamiętać - podkreślił.

- Dziękujemy wam, mieszkającym w Belgii, za to, że tutaj spotyka się Polonia nie tylko z tego pięknego kraju, ale przyjeżdżają tu młodzi i starsi z innych krajów. To miejsce wyjątkowe i szczególne. Bardzo dziękujemy za prowadzenie go. My o tym miejscu pamiętamy i będziemy je wspierać - zapowiedział Karczewski.

- Bardzo chcemy, by ta wspólnota, ta więź Polaków mieszkających w Polsce i tych mieszkających za granicą była coraz wyraźniejsza i bardziej trwała. Chciałbym podziękować państwu za dbanie o dziedzictwo narodowe, o język polski, o nauczanie młodych ojczystego języka, za to, że nie zapominacie państwo o tym, że jesteście Polakami, że mówicie o tym, że wasze serca biją po polsku - dodał.

Stanisław Karczewski dziękował także rodzicom za wysyłanie swoich dzieci do polskich szkół i przekazywanie następnemu pokoleniu miłości do Polski. Podkreślił, że "wielki potencjał tkwi w Polonii". - Cieszmy się z biało-czerwonych flag, z tego, że jesteśmy Polakami - mówił marszałek Senatu.

Podczas mszy św. w kościele Notre Dame de la Chapelle, modliliśmy się dziś nie tylko za Polonię w Belgii ale za wszystkich Polaków mieszkających poza granicami kraju. Polska o Was pamięta!

Za: Polskie Radio dla Zagranicy / 6 maja 2018 r.