Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Uroczystości polonijne w Argentynie

Uroczystości polonijne w Argentynie

Polacy w Argentynie uczestniczyli w uroczystości poświęconej Szczepanowi Walkowskiemu - założycielowi polskiego kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej - Quilmes.

Postać S. Walkowskiego

Szczepan Walkowski to postać w historii Polski i Argentyny, którego działalność w czasie wojny i w późniejszym okresie życia była wielowymiarowa. Ksiądz major pilot Szczepan Walkowski jest lokalnym bohaterem o niezwykle ciekawym życiorysie.

Urodził się w Wieruszowie dnia 20 listopada 1912 roku, z ojca Stanisława i matki Eleonory z domu Wolnych. Był wychowywany w duchu religijności i patriotyzmu. Od wczesnych lat młodości posługiwał do Mszy Świętej. Później został opiekunem Koła Starszych Ministrantów.

Młody Szczepan i jego rodzina brali czynny udział w życiu miasta i prowadzili rozległą działalność charytatywną. W okresie gimnazjalnym Szczepan zaangażował się w pracę organizacyjną w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Polskiej, następnie został Prezesem tego Stowarzyszenia.

Ukończył Gimnazjum w Kępnie i zdecydował się rozpocząć studia kapłańskie w Seminarium w Krakowie. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W dniu 25 czerwca 1939 otrzymał święcenia kapłańskie. Niedługo po tym wybuchła II wojna światowa.

Wyjechał do Rzymu, aby się doktoryzować. W grudniu 1939 roku udał się do Francji i ukończył w stopniu kaprala szkołę podchorążych, wstąpił do wojska polskiego. Biskup Józef Gawlin mianował go kapelanem Lotnictwa Polskiego w Zjednoczonym Królestwie. Ukończył Szkołę Pilotażu w Anglii i został przydzielony do dywizjonu 302, 303 i 307.

Po zakończeniu wojny, w obawie przed represjami politycznymi dnia 7 marca 1949r roku przybył do Argentyny. Założył tam Stowarzyszenie Lotników Polskich, a w ciągu nie całych dwóch lat stworzył na terenie Buenos Aires olbrzymią polską placówkę duszpasterską i skupił obok siebie rzesze Polonii.

Pomagał biednym, chorym i starszym ludziom. Ogromne zaangażowanie i wiara w swoje możliwości pozwoliły mu na stworzenie Polskiego Ośrodka Katolickiego w Argentynie. Jego praca była bardzo ceniona, a ks. Szczepan Walkowski podejmował co chwilę nowe działania.

Był przewodniczącym Komitetu Redakcyjnego czasopisma "Głos Polski" w Argentynie oraz prezesem Polskiego Instytutu Katolickiego w Quilmes, proboszczem polskich parafii w Quilmes, Berazategui i Sarandi w Argentynie, inicjatorem i fundatorem budowy kościoła polskiego Św. Rodziny w Ezpeleta w Argentynie. W dniu 8 czerwca 1969 roku Szczepan Walkowski zginął w wypadku, został potrącony przez ciężarówką w drodze do kościoła.

Henio Lwow

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" / 24 kwietnia 2018 r.