Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Uroczystość Patriotyczna w Buenos Aires

Uroczystość Patriotyczna w Buenos Aires

W niedzielę 11 marca 2018 roku w Polskim Towarzystwie "Ognisko Polskie" w Buenos Aires odbyła się uroczystość w czasie której kap. pilot Antoni Żebrowski otrzymał od Prezydenta RP - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Krzyż wręczył mu Ambasador RP Marek Pernal.

Ponadto kap. pilot Antoni Żebrowski otrzymał pamiątkową tabliczkę Wojska Polskiego, którą wręczył mu podpłk Krzysztof Rojek - Attaché Obrony / Wojskowy, Morski i Lotniczy/ z Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Brasilii. Następnie odbyła się prezentacja filmu dokumentalnego o Polskim Pilocie Dywizjonu 307 - Kap. Antonim Żebrowskim. Koktajlowym - polskim przyjęciem zakończyło się wzruszające spotkanie.

Pan Kap. nawig. Antoni Żebrowski - urodził się 1 września 1924. W 1941 ukończył Scottish Universities Entrance Board, a 25 stycznia 1943 został wyszkolony na nawigatora samolotów myśliwskich. Przeszkolenie na samolocie Avro Anson odbył w dniach 13 czerwca - 5 lipca 1943, z nalotem 41h 5 min.

11 sierpnia 1943 ppor. Żebrowski rozpoczął loty bojowe jako nawigator w 307. Dywizjonie Myśliwskim Nocnym Lwowskich - Puchaczy, początkowo na samolocie Beaufighter II. 3 listopada 1943 został przeszkolony na samolot Mosquito i kontynuował loty bojowe do 6 września 1943. W kolejnym etapie służby ppor. Żebrowski został przeszkolony na samoloty transportowe. Od 25 października 1943 do 22 marca 1946 wykonywał loty w jednostkach Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

Ostateczny nalot ppor. Żebrowskiego to 493h 40 min. w dzień i 214h w nocy.

Po zdemobilizowaniu Antoni Żebrowski wyjechał do Argentyny. Dnia 23 maja 2014 r. Ambasador RP w Argentynie Pan Jacek Bazański wręczył porucznikowi Antoniemu Żebrowskiemu Medal "Pro Patria".

Obecnie zamieszkuje w Polskim Domu Spokojnej Starości im. Św. Jana Pawła II w Martin Coronado (Maciaszkowie) który prowadzą polskie siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.

Pragniemy, aby nasi Polscy Kombatanci żyjący na argentyńskiej ziemi, mieli świadomość, że ich ofiara i trud włożony w walkę o wolność Ojczyzny i innych narodów, jest pamiętany i doceniany przez Polaków i inne narody świata.

A tym samych pragniemy innym przypomnieć, że wśród nas nadal żyją Bohaterowie tamtych czasów i musimy o nich zawsze pamiętać. Dziękujemy Wam za wszystko, co zrobiliście dla naszej Ojczyzny. Jesteśmy z Was dumni, bo jesteście naszymi Bohaterami. Mając tak wspaniałych Bohaterów z dumą możemy krzyknąć: Kocham Cię Polsko!!!

O. Jerzy Twaróg, Rektor PMK w Argentynie

Za: emigracja.episkopat.pl / 20 marca 2018 r.