Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Premier Polski z wizytą w Wilnie

Premier Polski z wizytą w Wilnie

W piątek, 9 marca, w Wilnie złoży wizytę premier Polski Mateusz Morawiecki. Jednym z tematów rozmów premierów Polski i Litwy będzie kwestia polskiej i litewskiej mniejszości w obu krajach.

Jak poinformowała służba prasowa litewskiego rządu, podczas spotkania premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Litwy Saulius Skvernelis omówią inicjatywy, skierowane do zaktywizowania międzyrządowej współpracy dwustronnej we wszystkich dziedzinach gospodarki, także w celu dalszego wzmacniania bezpieczeństwa w regionie. Szefowie rządów będą też mówili o realizacji projektu synchronizacji sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z Europą, o przebiegu realizacji projektów infrastrukturalnych Via Baltika, Rail Baltika, GIPL (połączenie gazowe z Polską) oraz o wzmocnieniu współpracy ekonomiczno-handlowej.

Rozmowa Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa będzie też dotyczyła problemów mniejszości polskiej na Litwie i litewskiej w Polsce.

Po spotkaniu premierów w siedzibie litewskiego rządu zostanie podpisane polsko-litewskie memorandum dotyczące współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki.

W ubiegłym miesiącu przebywał z wizytą na Litwie prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Korhhauser-Dudą. Para prezydencka wzięła udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Znamienne było to, że swój trzydniowy pobyt w Wilnie para prezydencka rozpoczęła od spotkania z polską społecznością w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, a w przeddzień wizyty prezydent Polski spotkał się w Warszawie z przewodniczącym Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, europosłem Waldemarem Tomaszewskim.

Za: http://l24.lt/pl / 8 marca 2018 r.