Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Powstał Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą

Powstał Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą

Wraz z początkiem roku rozpoczął działalność Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą, powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowo powstałą instytucją kieruje Dorota Janiszewska-Jakubiak. W audycji "Polacy w Świecie" mówiła m.in. o celach i zadaniach, jakie postawiono przed instytutem.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał Dorotę Janiszewską-Jakubiak na stanowisko p.o dyrektora nowo powstałego Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą.Foto: Danuta Matloch/mkidn.gov.pl

IPDKzG będzie opiekował się m.in. polskim dziedzictwem historycznym na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w tym - polskimi kościołami i cmentarzami. Przede wszystkim będzie realizować projekty o charakterze konserwatorskim, naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym.

- Powstanie instytutu jest efektem obserwacji dotyczących tego, że coraz trudniej prowadzić nowe projekty poświęcone zabytkom polskiej kultury poza terytorium naszego kraju, jeśli ma się do dyspozycji tylko Wydział Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Znajduje się on co prawda w strukturach administracji rządowej, ale nie jest wystarczający do tego, by w pełni realizować wytyczone zadania - zaznaczyła Dorota Janiszewska-Jakubiak.

Dorota Janiszewska-Jakubiak przyznała, że instytucja, którą kieruje od początku roku, będzie również starała się otworzyć na nowe kraje, gdzie ślady polskiego dziedzictwa kulturowego nie są jeszcze zbyt dobrze znane.

- Mam tu na myśli przede wszystkich państwa Ameryki Północnej i Południowej. Jak wiadomo, były one kierunkiem wielkiej emigracji zarobkowej Polaków. Przede wszystkim skupimy się na rozwinięciu projektów, jakie realizowaliśmy już w ramach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Jeden z nich dotyczy polskich kościołów i parafii w Stanach Zjednoczonych - dodała dyrektor.

Ponadto w audycji rozmowa z dziennikarzem Maciejem Mieczkowskim, który opowiedział o litewskich obchodach Dnia Obrońców Wolności. Uroczystość ta związana jest również z Polakami, którzy w latach 90. mieszkali na Litwie.

Natomiast Tomasz Gorazdowski, który gości z mikrofonem na tegorocznym Rajdzie Dakar, sprawdził, jak z trudami imprezy radzą sobie polscy zawodnicy, którzy ścigają się po bezdrożach Peru, Boliwii i Argentyny.

Nie zabrakło również przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, który przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn Polacy w Świecie prowadziła Edyta Poźniak.

 Za: PAP/Polskie Radio 24