Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki 30 tys. legitymacji dla uczniów polonijnych

30 tys. legitymacji dla uczniów polonijnych

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ponad 30 tysięcy legitymacji dla uczniów i nauczycieli polonijnych oraz Polaków za granicą. Dokumenty upoważniają do zniżek na terenie kraju w przypadku, kiedy dzieci i nauczyciele przyjeżdżają do Polski na święta lub wakacje.

Wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak wyjaśnia, że uczniowie polonijni na podstawie legitymacji uzyskują takie same przywileje jak ich koledzy w Polsce.

Wydano ponad 27,5 tysiąca legitymacji ucznia i 3 338 legitymacji nauczyciela. W krajach Europy Zachodniej legitymację uczniowską ma ponad 23,5 tys. dzieci polonijnych, na Wschodzie prawie 2 tysiące - tam bardziej popularna jest Karta Polaka, która daje więcej przywilejów. W Ameryce Północnej legitymację posiada już ponad 5 tys. polskich dzieci.

Wiceminister zaznacza, że posiadanie legitymacji ma wymiar symboliczny. Jan Dziedziczak liczy, że w kolejnym roku MSZ wyda więcej legitymacji.

Dokument wydaje konsul na wniosek rodzica. Wnioski można składać zarówno w szkole, do której chodzi dziecko jak i w konsulacie. Pomysłodawcą inicjatywy był prezydent Andrzej Duda. Przepisy dotyczące wydawania legitymacji polonijnych obowiązują od kwietnia tego roku.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy / 27 grudnia 2017 r.