Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki XVIII Letnie Igrzyska Polonijne

XVIII Letnie Igrzyska Polonijne

29 lipca 2017 r. marszałek Senatu Stanisaław Karczewski wziął udział w inauguracji XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych "Toruń 2017", nad którymi honorowy patronat sprawuje Prezydent RP Andrzej Duda, a mecenasem jest Senat Rzeczypospolitej Polskiej. W zawodach, które odbywają się w toruńskich obiektach sportowych, bierze udział ok. 1000 sportowców z 33 krajów. Rywalizują oni w 25 dyscyplinach w różnych kategoriach wiekowych, a czeka na nich aż 3300 medali. Najliczniejsza ekipa polonijna przyjechała do Torunia z Czech i liczy aż 117 zawodników. Najstarszy uczestnik Igrzysk ma 85 lat, a najmłodszy 4 lata.

Zwracając się do uczestników Igrzysk marszałek Senatu podziękował za tak liczne przybycie. "Dziękuję Wam za to, że tutaj jesteście, że kochacie Polskę. Będziecie rywalizować w silnej konkurencji, ale przede wszystkim będziecie razem! Zachęcam Was do zwiedzania Torunia, ale także do odwiedzania innych polskich miast" - powiedział Stanisław Karczewski.

Historia odbywających się co dwa lata Letnich Igrzysk Polonijnych sięga 1934 roku. Zawody w obecnej formule wznowiono - po upadku komunizmu - dzięki inicjatywie marszałka Senatu Andrzeja Stelmachowskiego. Organizatorem Igrzysk jest stowarzyszenie "Wspólnota Polska" przy współudziale TVP Polonia.

Tegorocznym igrzyskom, które potrwają do 6 sierpnia, towarzyszyć będzie bogaty program kulturalny i turystyczny.

Za: senat.pl / sierpnień 2017 r.