Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Spłonął kościół rzym.-kat. w Rosji

Spłonął kościół rzym.-kat. w Rosji

Czynny kościół drewniany pw. Św. Antoniego z Padwy, który znajdował się we wsi Białystok (Biełostok) w obwodzie tomskim spłonął w nocy z 18 na 19 kwietnia.

"Budynek kościoła z 1908 spłonął doszczętnie, pozostał jedynie fundament. Przyczyny pożaru na razie nie są znane. Według naszych informacji w Rosji były dwie tak stare budowle tego typu", poinformował wójt gminy Pudowka Jurij Siewostianow.

Według biura prasowego Zarządu głównego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w wyniku pożaru spłonęło rusztowanie dachu, w środku spaliły się ściany. Całkowita powierzchnia pożaru wyniosła 300 m.kw. Przyczyny są ustalane.

Kościół pw. św. Antoniego we wsi Białystok rejonu kriwoszieińskiego w obwodzie tomskim został zbudowany w latach 1908-1910 przez polskich mieszkańców wsi wyznania rzymsko-katolickiego i został poświęcony w roku 1910 przez Józefa Demikisa, proboszcza kościoła w Tomsku i dziekana tomskiego.

W okresie 1929-1931 nabożeństwa nie odbywały się, a latem 1938 roku kościół został zrabowany. Oficjalnie kościół zamknięto w 1940 roku. W latach wojny mieścił się tam spichlerz. Następnie budynek przebudowano na klub wiejski.

W roku 1990 kościół został przekazany odtworzonej parafii katolickiej. Po zakończeniu renowacji 13 czerwca 1998 roku kościół został poświęcony przez bpa Józefa Werta w obecności licznych pielgrzymów z Diecezji Przemienienia Pańskiego i gości z zagranicy.

Specjaliści uznawali kościół za obiekt unikatowy. Zdaniem dyrektora tomskiego Muzeum historii represji politycznych "Więzienie śledcze NKWD" Wasilija Chaniewicza, spalony kościół był najstarszym w kraju i jednym z dwóch drewnianych kościołów przedrewolocyjnej Rosji, które przetrwały do dziś. Uczony dodał, że po tym wydarzeniu w Rosji została tylko jedna "nienowoczesna" drewniana świątynia katolicka. Jest to kościół we wsi Wierszyna w obwodzie irkuckim zbudowany w tym samym okresie co kościół w Białymstoku.

Za: poloniarosji.ru/pl