Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Wielkanoc Polaków w Belgii

Wielkanoc Polaków w Belgii

Polacy mieszkający w Belgii obchodzą Wielkanoc zgodnie z narodową tradycją. Belgowie przyznają, że wielu świątecznych zwyczajów nie mają, dla nich ten czas ma smak czekolady.

Nasi rodacy mieszkający w Belgii mówią, że Święta Wielkanocne poza granicami muszą być takie, jak w Polsce. -Tradycyjne malowanie pisanek, tradycyjne potrawy w koszyku. Teraz jest łatwiej, jest dużo polskich sklepów, wiec nie ma problemów z kupieniem tradycyjnej polskiej szynki albo polskiej kiełbasy - powiedziała Polka mieszkająca od wielu lat w Belgii. Dziś w polskich kościołach święcenie pokarmów, a jutro tradycyjne wielkanocne śniadanie - z żurkiem, białą kiełbasą i jajkiem w majonezie - dodała Polka.

A Belgowie nie mają zbyt wielu zwyczajów, nie ma tradycyjnych potraw, święconki, pisanek. Tradycyjne w Wielkanoc są spotkania rodzinne. Dzieci czekają na niedzielę, bo wtedy w ogrodach i parkach szukają ukrytych czekoladowych jajek, oraz innych czekoladowych niespodzianek - powiedział Polskiemu Radiu mieszkaniec Brukseli. To jedna z nielicznych, ale bardzo popularnych wielkanocnych tradycji w Belgii.

Źródło: IAR

Za: "Wspólnota Polska" / kwiecień 2017