Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Wielkanoc Polaków we Francji

Drodzy Polscy Migranci, Duszpasterze,
Bracia i Siostry zakonne posługujące Rodakom w świecie 
!

 Chrystus Zmartwychwstał!

Ta największa prawda jest wezwaniem do dawania wobec wszystkich ludzi i całego świata świadectwa o naszej wierze w Jezusa Chrystusa - Bożego Syna, który "zstąpił z nieba, (...) stał się człowiekiem, (...) został umęczony i pogrzebany i trzeciego dnia zmartwychwstał, jak oznajmia Pismo". 
"Idźcie i głoście..."

Niech więc Zmartwychwstały zagości w Twoim sercu i niech pomaga w przezwyciężaniu trudności. Niech prowadzi do pełni życia w radości i pokoju! Błogosławionego czasu świętowania z obecnym pośród nas Panem.

  Z darem kapłańskiej modlitwy i błogosławieństwa oraz do zobaczenia na migracyjnych drogach.

  ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu 

         

Wielkanoc Polaków we Francji

We Francji nie ma zwyczaju święcenia pokarmów na Wielkanoc. Dlatego widok Polaka śpieszącego do kościoła z koszyczkiem pełnym jedzenia zwraca uwagę Paryżan. Nieco inaczej jest na północy Francji, w rejonie Lille.Mieszka tam wielu potomków polskich imigrantów, którzy niemal sto lat temu przywędrowali w ten rejon Europy w poszukiwaniu pracy w kopalniach, dzisiaj już zamkniętych.

Początkowo również zwracali uwagę odmiennymi obyczajami, na przykład klękaniem w kościele w czasie Mszy Świętej, gdy w tym samym czasie francuscy wierni stali pochylając głowy. I mimo że wielu potomków tamtych przybyszów znad Wisły słabo zna polski, wiele obyczajów, w tym właśnie chodzenie ze święconką na Wielkanoc, przetrwało.Polacy mieszkający w Paryżu najczęściej chodzą ze święconką do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przy którym mieści się Polska Misja Katolicka. Popularnym miejscem święceń jest także kościół świętej Genowefy, patronki Paryża. Poświęcić pokarmy można również w prowadzonym przez siostry Domu Świętego Kazimierza, w którym mieszkał Cyprian Kamil Norwid.

Źródło: IAR

Za: "Wpólnota Polska"/ kwiecień 2017