Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Konferencja o migracjach w Słowacji

Konferencja o migracjach w Słowacji

Problem migracji widziany z perspektywy chrześcijańskiej stanie w centrum obrad międzynarodowej konferencji, która odbyła się 21 lutego w Bratysławie. Została zorganizowana przez episkopaty Słowacji i Czech. Podczas niej zostaną poruszone takie tematy, jak: "Biblia a wędrówki ludzi", "Kryzys migracyjny wyzwaniem czy niebezpieczeństwem?", "Kościół a migracja", "Wzmocnienie tożsamości chrześcijańskiej jako odpowiedź na wzrost migracji".

"Migracja ma różne przyczyny - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji. - Ludzie przemieszczają się w poszukiwaniu nowej pracy czy ze względu na jej brak, kierowani ambicją osiągnięcia czegoś nadzwyczajnego, ale także z powodu wojen, konfliktów czy prześladowań na tle religijnym". Dlatego zdaniem abp. Stanislava Zvolensky'ego zbliżająca się konferencja ma pomóc w lepszym rozumieniu fenomenu migracyjnego i pomóc ludziom w zajęciu właściwej chrześcijańskiej postawy w świetle wiary i przesłania biblijnego.

Biskupi Czech i Słowacji mają poważne wątpliwości co do aktualnego sposobu radzenia sobie z problemem migracji w Europie. W Bratysławie odbyła się dzisiaj międzynarodowa konferencja, w której obok biskupów uczestniczyli też przedstawiciele świata polityki z obu spowinowaconych krajów. Zdaniem kard. Dominika Duki OP niekontrolowana migracja może doprowadzić do dezintegracji społeczeństwa. -Doświadczenia i aktualna sytuacja w krajach Europy zachodniej są dla nas ostrzeżeniem" - powiedział przewodniczący Episkopatu Czech. Zastrzegł, że nie jest to problem ostatnich pięciu, ale kilkudziesięciu lat. Podkreślił, że migracja musi być regulowana w taki sposób, aby miała na względzie nie tylko dobro migrantów, ale też ochronę obywateli krajów, które ich przyjmują. "Cała historia ludzkości pokazuje, że nieuregulowana migracja powoduje przemoc, konflikty, a także upadek gospodarczy i kulturowy" - powiedział praski arcybiskup.

Z kolei przewodniczący Episkopatu Słowacji wyraził przekonanie, że napływ migrantów wyciśnie piętno na naszym kontynencie. Przypomniał, że w ostatnich latach byliśmy w Europie świadkami terrorystycznych ataków, których sprawcy byli zadeklarowanymi muzułmanami. "Z tych faktów logicznie można wyciągnąć wniosek, że im większa jest społeczność muzułmańska, tym większe jest prawdopodobieństwo aktów przemocy" - powiedział abp Stanislav Zvolenský. Dodał również, że napływ tysięcy migrantów z muzułmańskiego świata może poważnie zmienić naszą cywilizację. Biorąc pod uwagę naszą demograficzną i kulturalną sytuację nie jest wcale pewne, czy sobie poradzimy z tą konfrontacją - stwierdził arcybiskup Bratysławy.

Za: Radio Watykańskie/ luty 2017