Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Inauguracja Polskiego Dnia w W. Brytanii

Inauguracja Polskiego Dnia w W. Brytanii

Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki zainaugurował w Londynie projekt "Polish Heritage Day" i przedstawił logo przedsięwzięcia: biało-czerwoną szachownicę lotniczą, która była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię.

Dzięki polskiej placówce w Londynie szachownica polskich asów lotnictwa stała się znakiem rozpoznawczym Polaków ze Zjednoczonego Królestwa.

Teraz ma być również znakiem rozpoznawczym Polskiego Dnia Dziedzictwa na Wyspach. "Mam nadzieję, że ta szachownica będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna, że nosić ją i popularyzować będą Polacy z każdego zakątka Wielkiej Brytanii" - podkreślił w rozmowie z portalem Londynek.net ambasador Arkady Rezgocki.

Projekt "Polish Heritage Day" ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja. W jego ramach skoordynowane zostaną przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie Zjednoczonego Królestwa. Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii.

Celem akcji jest wspólne świętowanie przez polską społeczność Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja. Ma upamiętniać wspólnie dziedzictwo przeszłych pokoleń i zwracać uwagę na współczesny, pozytywny wkład Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii.

"Naszą ambicją jest, aby polskie święto było tak znane jak Dzień św. Patryka dla Irlandczyków, kiedy cały świat ubiera się na zielono, wypija Guinessa. Dobrze byłoby, żeby w maju tak świętowano polski dzień. Ubierzmy się w barwy narodowe, przypnijmy w klapy szachownicę polskich pilotów, jedzmy i częstujmy polskimi rarytasami wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii" - zachęcał polski dyplomata.

"Akcja spotkała się dotychczas z dużym zainteresowaniem. Do konsulatu już napływają zgłoszenia, liczymy, że będzie ich mnóstwo. Zareagowały polskie szkoły sobotnie, polskie parafie w Londynie" - wyliczał z kolei w rozmowie z portalem Londynek.net konsul Krzysztof Grzelczyk.

Polska Ambasada w Londynie zachęca Polonię do organizowania polskich festynów, spotkań, imprez - większych niż te organizowane przez Irlandczyków podczas dnia św. Patryka. Ideą jest, aby w Wielkiej Brytanii co roku świętować Dzień Polskiego Dziedzictwa - Polish Heritage Day - w weekend po święcie 3 maja.

Organizacje, które chcą włączyć się w to przedsięwzięcie, mogą wysyłać zgłoszenia do 28 lutego 2017, na adres mailowy swojego konsulatu. Korespondencję należy opatrzyć dopiskiem - Polish Heritage Day 2017 i nazwą miejscowości, na przykład: Polish Heritage Day 2017/ Londyn-Putney czy Polish Heritage Day 2017/Coventry.

LONDYN (Polish Day - London - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Za: "Wspólnota Polska" / luty 2017