Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Category Blog Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - obszary wyzwań

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - obszary wyzwań

migranci5Zadaniem Kościoła jest pomoc chrześcijańskim migrantom, by zachowali mocną wiarę także wtedy, gdy brak jest wsparcia kulturowego, jakie istniało w kraju pochodzenia - przypomina abp Antonio Maria Veglio w związku z obchodzonym 15 stycznia Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących zwraca też uwagę negatywną stronę migracji. Jego zdaniem najtrudniejsza sytuacja humanitarna panuje w czterech krajach świata, gdzie przesiedlenia objęły miliony osób.

"Dykasteria z niepokojem śledzi sytuację uchodźców na całym świecie - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Vegli". Spośród ostatnich dramatycznych wydarzeń warto wymienić wybuch konfliktu w Sudanie, który przyczynił się do przemieszczenia do Południowego Sudanu 80 tys. uchodźców. Podkreślę również akty przemocy, jakie mają miejsce w Somalii. W tym roku doszły do nich śmiercionośne zjawiska klimatyczne, które doprowadziły do głodu i wybuchu epidemii. Skutkiem tego pół miliona Somalijczyków znalazło się w obozach dla uchodźców w Dadaab w Kenii, a kolejnych 100 tys. w Etiopii. Od lat w Kolumbii dochodzi do przemieszczeń wewnętrznych, które objęły w sumie 5 mln osób. Mimo wielu cierpień sprawa ta nie wydaje się rozwiązana. Nie można również zapomnieć o przemocy, która od lat wykrwawia ludność Demokratycznej Republiki Konga. Spowodowało to wewnętrzne przesiedlenia, a rzeka uchodźców rozlała się też po innych krajach. Miliony ludzi straciło życie, a w Kongu warunki gospodarcze znacznie się pogorszyły".

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących dodał, że ruchy migracyjne dotknęły również ogarnięty wojną Afganistan oraz Nigerię.

Abp Veglio przypomniał ponadto, że dramat migracji dotyczy 200 mln osób. Kolejne 15 mln to uchodźcy opuszczający kraje pochodzenia, a 27 mln doświadcza przymusowych wysiedleń. Ważną kategorią, na jaką zwraca uwagę watykańska dykasteria, są międzynarodowi studenci. Już ponad 3 mln młodych opuszcza swą ojczyznę, by studiować za granicą. Osoby te również doświadczają skutków globalnego zjawiska przemieszczania się ludności. W przekonaniu przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących wymieszanie ludów, kultur i ras jest dużym wyzwaniem dla chrześcijan, ale staje się również okazją do ewangelizacji.

Także sami migranci nie są zwolnieni z obowiązku głoszenia Chrystusa i życia zgodnego z nauką katolicką w nowych środowiskach, gdzie często stają się mniejszością religijną. Zdaniem kardynała-nominata podobnie wymagająca jest emigracja do krajów o dawnej tradycji chrześcijańskiej. Niejednokrotnie uchodźcy i emigranci boleśnie doświadczają, że wiara zredukowana została tam jedynie do czynnika kulturowego. Zadaniem Kościoła i wspólnot chrześcijańskich zarówno w krajach pochodzenia, jak i tam, gdzie trafiają przybysze, jest taka współpraca w przyjęciu migrantów, by możliwe było spotkanie Chrystusa - przypomina abp Veglio w wywiadzie dla Radia Watykańskiego.

źródło se/rv