Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Category Blog 50-lecie istnienia kościóła pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie.

50-lecie istnienia kościóła pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie.

bobola-1To wyjątkowe miejsce. Długa historia, znamienne wydarzenia. W tym roku kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, zwany kościołem pamięci narodowej, obchodzi 50-lecie istnienia.

Główne uroczystości z tej okazji odbędą się w grudniu, ale już teraz można oglądać ciekawą wystawę w sali świątyni.

Przygotowania do niej trwały od kilku tygodni. Zbieranie materiałów, planowanie ekspozycji. Młodzi ludzie z działającej przy kościele Scholi Światło mieli pełne ręce roboty. Ale też wiele satysfakcji, gdyż ostateczny efekt robi wrażenie. Historyczne zdjęcia, dokumenty, makiety...

Szlakiem II Korpusu

bobola 2Trwa niedzielna msza święta. Kościół pełen wiernych, patriotyczna atmosfera. Jest ksiądz proboszcz Marek Reczek, jest ksiądz Krzysztof Tyliszczak, kanclerz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. A w kościelnych ławach między innymi prezydentowa Karolina Kaczorowska, konsul generalny Ireneusz Truszkowski, konsul ds. Polonii Monika Panasiuk, przedstawiciele organizacji kombatanckich i polonijnych.
Msza powoli dobiega końca. Ale to nie koniec spotkania, większość wiernych zostaje na swoich miejscach. "Wojenko, wojenko", "Czerwone Maki na Monte Cassino" - A także specjalnie skomponowana przez parafialnego organistę Andrzeja Matuszewskiego pieśń opowiadająca historię ikony Matki Boskiej Kozielskiej; historię tak mocno związaną z losami Polaków podczas II wojny światowej.

Płyną pieśni, rozbrzmiewają słowa. A wyświetlane na telebimie zdjęcia ożywiają wspomnienia dawnych dni.

- Nasza Schola, składająca się obecnie z prawie siedemdziesięciu młodych ludzi w wieku od czterech do osiemnastu lat, w przyszłym roku będzie obchodzić dziesięciolecie istnienia. Z tej okazji planujemy między innymi wyjazd do Włoch, gdzie będziemy chcieli częściowo przejść szlakiem bojowym II Korpusu oraz oddać hołd polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzach w Loreto i Bolonii - opowiada opiekunka Scholi Maria Budzyńska, dodając, że przygotowując się do realizacji tych planów zrodził się pomysł dzisiejszej uroczystości. Zarówno programu artystycznego, jak i wystawy.

- Chcemy żeby dzieci, poza wiarą i nawiązywaniem nowych przyjaźni, poznawały historię Polski, jej ducha, patriotyzmu. A także dzieje emigracji, dzięki której istnieje nasz kościół i tutejsza wspólnota - dodaje Budzyńska.

Kampanie w Afryce

bobola 3

Witraże. Piękne, stylowe, o symbolicznym znaczeniu - upamiętniające walki oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. To jedna z wizytówek londyńskiej parafii. Nieprzypadkowo tytuł otwartej dziś wystawy brzmi ?Historia malowana na szkle?. Jesteśmy w sali parafialnej, uroczystego otwarcia ekspozycji dokonuje inżynier Aleksander Klecki; ten sam, który projektował wnętrze kościoła oraz większość znajdujących się tu witraży. Przecięcie wstęgi honorowej, zwiedzanie. A jest co oglądać. Archiwalne zdjęcia, dokumenty, gabloty...
Większość eksponatów pochodzi z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego (tu ukłon w stronę kierownika archiwum dr. Andrzeja Suchcitza) oraz Studium Polski Podziemnej. Ale nie tylko. Wzrok przyciągają makiety obrazujące różne sceny bitewne z okresu II wojny światowej. Powstanie Warszawskie, Monte Cassino, ofensywa w Ardenach, kampanie w Afryce? Żołnierze, sprzęt, historyczne tło. Szczegółowe detale, koronkowe wykończenie. Makiety z prywatnej kolekcji księdza Rafała Jarosławskiego działają na wyobraźnię.
Idziemy dalej, wymieniamy uwagi. Wśród eksponatów są prawdziwe perełki. Na przykład tryptyk ? ołtarzyk polowy, który należał do 17 Lwowskiego Batalionu Strzelców, będącego częścią II Korpusu Polskiego. Po wojnie zaopiekował się nim prof. płk Tomasz Piesakowski, przekazując następnie do kościoła św. Andrzeja Boboli.

Jest też kopia dokumentów tożsamości i podpisu przysięgi cichociemnego, rtm. Józefa Zabielskiego, pierwszego skoczka emisariusza do Polski, pochowanego na cmentarzu obok kościoła.
- Ciekawe eksponaty, wielka historia. W codziennym pośpiechu dobrze przystanąć i chociaż na chwilę zastanowić się nad życiem, przeszłością - mówi jeden z gości Jan Kapanowski.

Warto dodać, że osobno dla dzieci i rodziców organizatorzy przygotowali quizy-zagadki. Odpowiedzi na nie można było znaleźć w różnych eksponatach prezentowanych na wystawie. Wystarczyło poszukać...

Palce lizać

Sowiecka Rosja, armia generała Andresa, hinduski maharadża. Różne były drogi Polaków do wolności. Krótkometrażowy film opowiadający o tych wydarzeniach, nakręcony przez uczniów Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Mikołaja Reja na Chiswick pod okiem nauczycielki Renaty Sejnowicz i filmowców z brytyjskiej organizacji Chocolate Film Factory, miał swoją premierę w maju w londyńskim British Film Institute. Teraz obraz "Rafal's Great Escape" towarzyszył wernisażowi wystawy zorganizowanej w kościele św. Andrzej Boboli. Dobry pomysł, ciekawe uzupełnienie.

A później był wspólny obiad w parafialnej kawiarni. Ponad siedemdziesiąt osób, solidny schabowy, deser, wino... Palce lizać! Nie zabrakło loterii i wspólnego śpiewania. Pomieszczenie wypełniły pieśni harcerskie i legionowe, a do młodych ludzi z chóru dołączyli pozostali obecni?

 

źródło Dziennik Polski Fot. Piotr Gulbicki