Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Polska: Episkopat szkoli przyszłych duszpasterzy polskich emigrantów

Polska: Episkopat szkoli przyszłych duszpasterzy polskich emigrantów

W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie trwa propedeutyczny kurs dla  kapłanów przygotowujących się do pracy duszpasterskiej wśród polskich emigrantów. Zorganizowano go zarówno dla księży diecezjalnych, jak i zakonnych.  więcej...

"Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje" - zaznaczył ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, podczas  tego kursu, odbywającego się od 25 do 27 czerwca.. Spotkaniu przewodniczy bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W tegorocznym kursie uczestniczy 13 duszpasterzy: 6 księży diecezjalnych i 7 księży ze zgromadzeń zakonnych. Księża udadzą się do Europy Zachodniej, m.in. do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. "Chcemy zaznajomić księży, którzy do tej pory nie mieli doświadczenia pracy wśród emigracji, ze specyfiką duszpasterstwa polonijnego. Mówimy zatem o podstawach teologicznych tegoż duszpasterstwa, o historii, o roli Kościoła w historii Polonii. Mówimy też o wyzwaniach współczesnych, związanych z integracją z Kościołem lokalnym jak i z integracją w środowiskach polonijnych" - powiedział bp Wiesław Lechowicz.

Bp Lechowicz zwrócił również uwagę na sektory duszpasterstwa polonijnego obejmującego duszpasterstwo młodych, rodzin, małżeństw, nową ewangelizację, duszpasterstwo ruchów i stowarzyszeń. "Wspominamy również o bardzo ważnej roli duszpasterza za granicą, jaką jest podtrzymywanie tożsamości patriotyczno-narodowej" - zaznaczył bp Lechowicz.

Ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, przedstawił podczas spotkania miejsce duszpasterza w Kościele lokalnym, do którego się udaje. "Duszpasterz emigracyjny nie jest częścią Kościoła z którego wyjechał, tylko przyczynia się do budowy Kościoła, w którym pracuje" - zaznaczył ks. Głowacki. Ważne jest zatem wejście w struktury Kościoła lokalnego, znajomość języka, która jest kluczem do efektywnej działalności danego duszpasterza w kraju, do którego został posłany.

Ks. Głowacki zaznaczył również, że w wielu miejscach Europy i świata jest oczekiwanie na polskich duszpasterzy. Pełnią oni taką samą posługę duszpasterską za granicą jak w kraju, a więc przygotowują i udzielają sakramentów, katechizują. "Duszpasterze dbają również o to, aby ci, którzy wyjechali z Polski, nie utracili swoich korzeni" - powiedział ks. Głowacki.

Za: episkopat.pl