Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Włochy: Polonijna procesja do bazyliki św. Antoniego

Włochy: Polonijna procesja do bazyliki św. Antoniego

Tradycyjnie co roku, 13 czerwca, Stowarzyszenie Włosko Polskie w Padwie (AIPP) bierze udział w uroczystościach św. Antoniego w Padwie.  więcej...

W tym roku w ramach działań partnerskich, z udziałem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera mającym siedzibę na Świętej Górze w Gostyniu. * Święty Antoni Padewski urodził się w Lizbonie, jest też patronem tego miasta. Franciszkanin, jako kaznodzieja przewędrował pół Europy, aż osiadł w Padwie. Jego kazania porywały tłumy. Zmarł w wieku 36 lat.

* Bazylikę św. Antoniego zbudowano na bazie starszego kościoła Santa Maria Mater Domini, w którym pochowano Antoniego po śmierci. Dziś to kaplica Madonna Mora we wnętrzu bazyliki.

* Na dziesięciu marmurowych panelach otaczających sarkofag św. Antoniego przedstawiono sceny z jego życia. Kolejne płaskorzeźby mają różnych autorów, a najsłynniejsi z nich to Antonio i Tullio Lombardo i Jacopo Sansovino. To jeden z cenniejszych zabytków bazyliki.

* Za ołtarzem głównym znajduje się polska kaplica pod wezwaniem św. Stanisława, ufundowana w XVI w. przez Polaków studiujących w Padwie. Jest też tablica upamiętniająca żołnierzy II korpusu, którzy walczyli o wyzwolenie miasta.

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"