Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Brazylia: Festiwal kultury polskiej

Brazylia: Festiwal kultury polskiej

W celu utrzymania, pielęgnowania i kultywowania religii, tradycyjnej kuchni polskiej, języka i polskich zwyczajów w kościele św. Anny w Santana Cruz Machado odbyła się w dniach 19 i 20 maja 12. edycja Festiwalu Tradycyjnej Kultury Polskiej.  więcej...

Z każdym mijającym rokiem organizatorzy starają się wnosić różnorodne atrakcje, takie jak zespoły folklorystyczne, zespoły grające polską muzykę sztuki teatralne, oczywiście zawsze w towarzystwie pysznych typowych potraw na przyjęciu, które jest tradycją w kalendarzu naszego powiatu.

W tym roku Festiwal w odróżnieniu od poprzednich lat, w 2018 roku trwał dwa dni, wszystko po to aby jeszcze bardziej cieszyć się wspaniałą polską kuchnią. W sobotnią noc spróbowaliśmy 19 różnych zup. Prezentacje polskich piosenkarzy regionalnych odbywały się od godz. 19:00. W niedzielę 20 maja uroczystości rozpoczęły się o godz. 10 rano rano Mszą Świętą. Potem zasiedliśmy do wspólnego obiadu podczas którego jedliśmy typowe polskie dania i pierogi w różnych smakach. Obiad był wyjątkowy, tym bardziej, ze w jego przygotowaniach uczestniczyła cała społeczność.

Po południu odbyła się zabawa dla wszystkich grup wiekowych.

Cruz Machado to niewielkie 16 tys. miasteczko, oddalone o 180 km od Kurytyby w Brazylii. Ponad 65 proc. mieszkańców Cruz Machado to potomkowie polskich imigrantów. Część z nich do Brazylii dotarła zaraz po upadku powstania styczniowego. Kolejni przyjeżdżali tutaj jeszcze na początku XX wieku. Osiedlili się w górzystym terenie, 180 km od Kurytyby. Najpierw budując wsie, a później miasta. Tak powstało Cruz Machado. Mimo że od rodzinnego kraju dzieliło ich prawie 10 000 kilometrów, nie zapomnieli jednego - skąd przyjechali i kim są. Swoje dzieci uczyli języka polskiego. Przekazywali tradycje świąt, kuchni. Dzieci uczyły swoje dzieci. Mijały lata, a język ojców w Cruz Machado nigdy nie zaginął. W miejscowej szkole uczy się języka polskiego. Rozmawia się w nim na ulicy, w sklepie, kościele czy domu.

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"