Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Polskie Radio Program 1 o 100-leciu Niepodległości wśród Polonii

Polskie Radio Program 1 o 100-leciu Niepodległości wśród Polonii

Naczelna Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia zaprosiła słuchaczy, w niedzielę 13 maja br., do wysłuchania w Programie Pierwszym Polskiego Radia od godz. 6.00 do 9.00 audycji "Familijna Jedynka" autorstwa redaktor Sylwii Sułkowskiej zatytułowanej: "Jak Polonia na świecie świętuje 100-lecie odzyskania Niepodległości". Wśród gości obecny był w studiu: ks. Wiesław Wójcik TChr - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w Poznaniu.  więcej...

Przekazał on bardzo wiele informacji o Polakach i polskiej emigracji, także o tym, jakie zadania i cele podejmuje Towarzystwo Chrystusowe, aby pomagać Rodakom rozsianym po całym świecie oraz jaki w tym udział miał sługa Boży, Kard. August Hlond, założyciel chrystusowców.

2 maja obchodziliśmy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. To Święto obchodzone jest od 2002 r. i ustanowione ono zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z inicjatywy Senatu RP - w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Ma ono podkreślać wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Ojczyźnie w najtrudniejszych momentach. Maj jest doskonałym momentem, żeby porozmawiać w Familijnej Jedynce o tym, jak Polonia na całym świecie obchodzi 100-lecie odzyskania Niepodległości. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

W audycji podjęto rozmowę o różnych obliczach emigracji, o spełnionych marzeniach i o zawiedzionych nadziejach, a także kwestie, jakie wiążą się z nową emigracja zarobkową, głównie do krajów Europy Zachodniej. Pokazano, jak zorganizowane jest duszpasterstwo polonijne i jaką ma rolę w podtrzymywaniu polskości.

Powiedziano także o wydarzeniach polonijnych, które warto zaznaczyć w tym roku:

* o tegorocznym Światowym Dniu Polonii i Flagi RP, który odbył się w Królestwie Belgii - w niedzielę 6 maja br. i o uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w tym dniu w kościele Notre Dame de la Chapelle.

* Zapowiedź V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Warszawie 20-23 IX, który organizują główne organizacje polonijne z Radą Polonii Świata na czele, we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" i Senatem RP.

* Zapowiedź Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Rola i udział emigracji polskiej w odzyskaniu Niepodległości w 1918 r." . Odbedzie się on w dniach 13-14 listopada br. na UKSW.

O obchodach 100-lecia niepodległości w czasie audycji opowiedzieli także:

ks. Paweł Bandurski SChr - prowincjał chrystusowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i ks. Tadeusz Przybylak SChr - prowincjał chrystusowców w Australii i Nowej Zelandii.

W Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja, odczytany został w środowiskach polonijnych specjalny list KEP poświęcony tematowi Niepodległości RP i roli Polonii. Opowiedział o nim ks. Paweł Rytel - Andrianik - rzecznik KEP.

O współczesnym zjawisku migracji i problemach nowej emigracji opowiedział dr hab. Jacek Gołębiowski, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL.

Audycję prowadzili: Małgorzata Bartas-Witan, Przemysław Goławski.