Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Kraków: Obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Kraków: Obchody Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Nabożeństwo Drogi Miłosierdzia pod hasłem "Krzyż niosący nadzieję", czuwanie modlitewne oparte na tekstach św. Faustyny, różaniec w intencji ojczyzny oraz Msza św. sprawowana o północy przez bp. Jana Zająca - to wydarzenia, które rozpoczęły w sobotę wieczorem obchody Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.  więcej...

Tegoroczne obchody Niedzieli Miłosierdzia odbywały się pod hasłem "Miłosierdzie źródłem wolności". Rozpoczęły się w sobotę wieczorem od nabożeństwa Drogi Miłosierdzia, w którym uczestniczyli czciciele Bożego Miłosierdzia. Jest to nabożeństwo przypominające drogę krzyżową, podczas której przywoływane są sceny z życia Jezusa, dotyczące czynów miłosierdzia. Autorem modlitwy jest rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. Franciszek Ślusarczyk.

W trakcie nabożeństwa abp Marek Jędraszewski mówił do wiernych, że Chrystus zmartwychwstał raz na zawsze i dlatego konsekwencje Jego zwycięstwa nad śmiercią, grzechem i szatanem odczuwane są także dla współczesnego człowieka. - Chrystus działa w Kościele i poprzez Kościół jako ten, który wzywa innych do zmartwychwstania ze swoich słabości, grzechów, upadków. I w tym sensie to, co się wydarzyło na Jego Drodze Krzyżowej ciągle trwa i ciągle odnosi się do nowych pokoleń ludzkich i odnajdujemy prawdę Drogi Krzyżowej także w swoim życiu - podkreślił metropolita krakowski. Dodał, że Chrystus zmartwychwstały ciągle zatroskany jest o los każdego człowieka. - Każda historia człowieka jest wpisywaniem się w zbawcze dzieło Pana naszego Jezusa Chrystusa, w Jego krzyż, który niesie nadzieję, w Jego modlitwę, by Bóg Ojciec przebaczył nam nasze grzechy, w Jego oczekiwanie byśmy powstali, byśmy za każdym razem mieli odwagę na nowo powstawać - podkreślił hierarcha.

O północy honorowy kustosz sanktuarium bp Jan Zając odprawił Mszę św. W trakcie homilii powiedział, że spotkanie apostołów z Jezusem stało się poruszającym doświadczeniem, ponieważ wyrwało ich z lęku i niepokoju, obudziło odwagę w wyznawaniu wiary. - Tylko osobiste spotkanie z Chrystusem prowadzi do zwycięstwa. Wszystko bowiem co z Boga zrodzone, jak mówi Pismo Święte, zwycięża świat - wyjaśniał hierarcha. - Tym zwycięstwem, które zwyciężyło świat jest nasza wiara - dodał. Zdaniem biskupa przebaczenie jest wyzwoleniem, a grzech jest niewolą. - Z tej niewoli człowiek zostaje wyzwolony. Przebaczenie usuwa wszelkie więzy krepujące człowieka, a miłosierdzie objawione w sakramencie pokuty przynosi człowiekowi wolność duchową - tłumaczył. Jak dodał, aby to było możliwe, konieczne jest osobiste spotkanie z Jezusem.

Nawiązując do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, bp Zając powiedział, że dzieje narodu toczą się w "duchowym Wieczerniku", a Jezus ofiarowuje dary odkupienia, które dają najwięcej siły ludziom i wspólnocie wierzących, aby przetrwać trudne czasy, znieść upokorzenie, nie załamać się w niewoli i odważnie dążyć do wolności. - Łatwo możemy odkryć, że dary, o których mówi Ewangelia zostały hojnie ofiarowane kolejnym pokoleniom Polaków. Najpierw otrzymaliśmy dar pokoju serca, płynący z obecności Jezusa, bo Boży pokój usuwa lęk. Czyż nie taka była postawa licznych męczenników czasu zaborów, wojny i reżimu komunistycznego? - mówił hierarcha.

- Dziękujemy Chrystusowi za to, że dał siłę tak licznym Polakom, aby wiernie służyli Jemu samemu i swoim bliźnim - dodał. Bp Zając. Honorowy kustosz sanktuarium zaapelował do wiernych, aby przyjęli orędzie o Bożym Miłosierdziu przekazane przez św. Faustynę i nauczanie św. Jana Pawła II.

Tegoroczne uroczystości święta Bożego Miłosierdzia odbywają się w roku 80-lecia śmierci św. Faustyny i 150. rocznicy obecności Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszy hasło "Miłosierdzie źródłem wolności", które nawiązuje do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbędą się o godz. 10. Mszy św. przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski. W Godzinie Miłosierdzia pielgrzymi będą modlić się pod przewodnictwem kustosza sanktuarium ks. Franciszka Ślusarczyka. O 16 Mszy św. będzie przewodniczył krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus OFM, a o 18 kard. Stanisław Dziwisz.

Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała św. Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: "Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia".

Podczas swojej pielgrzymki do Polski 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu i poświęcił sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do sanktuarium przybywa corocznie 1,5 - 2 milionów pielgrzymów z Polski i wszystkich kontynentów.

W Łagiewnikach modliło się ok. 150 tys. pielgrzymów z ponad 30 krajów świata

Za: e-kai.pl