Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Australia: 45-lecie Sanktuarium polonijnego w Essendon

Australia: 45-lecie Sanktuarium polonijnego w Essendon

W niedzielę 04.02.18 po Mszy św. porannej w naszym Sanktuarium odbyło się doroczne "BBQ Kościelne" - parafialny obiad, który organizujemy dla uczczenia kolejnej rocznicy poświęcenia naszego Sanktuarium Maryjnego w Essendon przez kardynała Karola Wojtyłę. W tym roku przypada 50- ta rocznica położenia i poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę naszego Sanktuarium oraz 45-ta rocznica poświęcenia naszego Sanktuarium Maryjnego w Essendon.  więcej...

Chociaż dokładna data poświęcenia naszego kościoła przypada 24 lutego, to od wielu lat nasze kolejne rocznice świętujemy w pierwszą niedzielę lutego, aby nie kolidować z różnymi imprezami polonijnymi odbywającymi się w lutym.

Przed Mszą św. o godz.10-tej, którą odprawił ks. W.Słowik, zabrzmiały jasnogórskie fanfary. Podczas uroczystej Mszy św. dziękowaliśmy Bogu za nasze wspaniałe essendońskie Sanktuarium, za ludzi dobrej woli, żyjących i już nie żyjących, którzy tak ofiarnie wspomagają i pracują przy naszym ośrodku.

Po Mszy św. ks. W.Słowik zaprosił wszystkich do wspólnego obiadu, na BBQ Kościelne, które jest również jedną z imprez organizowanych przez Komitet Kościelny i Koło Pań w celu uzyskania środków na utrzymanie naszego ośrodka w Eseendon

Pogoda w tym roku dopisała wyjątkowo, rozstawiono stoły i zaczęliśmy serwować przygotowane przez panie z Koła Pań potrawy.

Stoły jak co roku zostały rozstawione na zewnątrz oraz w sali kościelnej i szkolnej tak aby można w komfortowych warunkach spożywać wyśmienity posiłek przygotowany przez nasze panie. Serwowane były jak zwykle wspaniałe kopytka, kasza gryczana, ryż z warzywami, kiełbaski, kotleciki oraz wiele różnego rodzaju sałatek. Na zewnątrz serwowano, ciasto, kawę , herbatę oraz różnego rodzaju napoje.

Ogromna różnorodność potraw i ciast cieszyła wszystkich, którzy zdecydowali się na wspólne ucztowanie. Dodatkową atrakcją była loteria przygotowana i prowadzona przez panią B. Bliszczyk, która niezmiennie towarzyszy tej imprezie od lat i cieszy się zawsze powodzeniem oraz przynosi dodatkowy dochód.

Bardzo szybko i sprawnie została posprzątana nasza sala po BBQ i mogliśmy wspólnie odpocząć po bardzo pracowitym dniu.

Ks. W. Słowik serdecznie podziękował wszystkim, którzy tak ofiarnie pracowali podczas tegorocznego BBQ. Ze smakiem częstowaliśmy się pavlową przygotowaną przez Stellę Ryczkowską na ten wspaniały Jubileusz 45- lecia poświęcenia naszego Sanktuarium. Jesteśmy bardzo wdzięczni paniom z Koła Pań oraz panom z Komitetu Kościelnego za przygotowanie tej wspaniałej imprezy.

Każdego roku do naszego Sanktuarium przybywa wiele osób z różnych stron Melbourne, którzy doskonale wiedzą, że mogą liczyć na wspaniały posiłek w naszym ośrodku. Dziękujemy wszystkim którzy przybyli na nasze BBQ a tym samym przyczynili się do uzyskania wspaniałego dochodu, który w całości został przekazany na utrzymanie naszego Sanktuarium w Essendon. Polskie Sanktuarium Maryjne w Essendon służy polskiej społeczności w Wiktorii od 45-ciu lat. Jest pomnikiem polskiej duchowości i polskiej wiary w oddalonym tysiące kilometrów od naszej Ojczyzny wielokulturowym Melbourne.

Przy okazji takiej rocznicy warto przypomnieć jak zmieniało się nasze Sanktuarium i z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Podczas tych 45 lat od poświęcenia naszego ośrodka jego wygląd zmienił się niesamowicie.

Kościół polski w Essendon wraz z kaplicą wzniesiony został z ofiar Polaków osiadłych na tym odległym kontynencie po drugiej wojnie światowej. Kamień węgielny poświęcił biskup Władysław Rubin 14 kwietnia 1968 roku. Tego też dnia rozpoczął swoją działalność Komitet Budowy Polskiego Kościoła. Budowa trwała 5 lat i 24 lutego 1973 nasze Sanktuarium zostało poświęcone przez kardynała Karola Wojtyłę.

Pierwszą taką znaczącą zmianą w wyglądzie naszego Sanktuarium było otynkowanie i pomalowanie głównej ściany oraz powstanie pięknych witraży na centralnej ścianie, gdzie jest główny ołtarz. Następną poważną inwestycją była całkowita przebudowa kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. Nowy barokowy ołtarz, przypominający oryginalny ołtarz na Jasnej Górze, wykonany został gratisowo przez firmę ?Tukano Polska".

Kaplica Matki Bożej w Essendon szczyci się niezwykłymi relikwiami. Już sama Ikona ma swoją historyczną wartość. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, królujący w Essendońskim Sanktuarium, został podarowany Wiktoriańskiej Polonii przez Prymasa Tysiąclecia, księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego i wstępnie przez niego poświęcony na Jasnej Górze.

Tuż nad obrazem umieszczono kawałek hebanowego drzewa, pochodzącego z oryginalnego jasnogórskiego ołtarza.

W specjalnym zaś relikwiarzu umieszczono białą piuskę i osobisty różaniec Jana Pawła II. Podarował je sanktuarium w Essendon jeszcze za swego życia. Jest to, bowiem jedyny kościół w Australii, poświęcony przez św.Jana Pawła II. Obok piuski i różańca umieszczono w relikwiarzu także kroplę krwi św.Jana Pawła II. Na bocznych ścianach kaplicy, na metalowych siatkach umocowanych wokół ołtarza, zawieszono darowane wota oraz tabliczki w formie ozdobnych ryngrafów i serc. Na ryngrafach wygrawerowane zostały imiona i nazwiska ofiarodawców i dobroczyńców, a na serduszkach imiona sióstr zakonnych i polskich księży, którzy służyli polskiej społeczności w całej Australii.

Głównym miejscem w kaplicy jest ołtarz posoborowy, na którym dzisiaj sprawujemy Eucharystię. Jego owalna forma umieszczona jest na rzeźbionym postumencie przedstawiającym Dwunastu Apostołów. Ustawiony został nowy pulpit z rzeźbami przedstawiającymi Pana Jezusa w otoczeniu 4- ech Ewangelistów.

Powstała piękna ściana witrażowa dzieląca kaplicę od części kościelnej. Założyliśmy nowe oświetlenie w kościele i nowe oświetlenie ołtarza oraz krzyża na głównej ścianie ołtarzowej. Zawieszona została nowa Droga Krzyżowa.

Umieszczone zostały nowe witraże nad bocznymi drzwiami wejściowymi. Jeden witraż poświęcony jest siostrom Zmartwychwstankom w dowód wdzięczności za wieloletnią ofiarną współpracę przy naszym Sanktuarium. Drugi witraż poświęcony jest Ojcom Jezuitom którzy pełnią posługę duszpasterską w naszym Sanktuarium i działają pośród Polonii australijskiej ponad 150 lat.

Odnowione zostały również wszystkie ławki w kaplicy i w kościele dzięki firmie pana Krzysztofa Liszk,i która wykonała tę prace nieodpłatnie. Przeprowadzony został całkowity remont kuchni. Pomalowaliśmy cały kościół wewnątrz, zakrystię, sklepik z dewocjonaliami i naszą kuchnie dzięki nieodpłatnej pracy pana Jacka Żelaznego i Kuby Marchanda. Założyliśmy nowy system chłodzenia w kościele i w sali kościelnej. Wymieniliśmy carpet w części kościelnej. Wokół naszego Sanktuarium mamy piękny ogród, pośród którego stoi pomnik Ojca św. Jana Pawła II sprowadzony z Polski i poświęcony 06.05.2007

W naszym Sanktuarium odbywają się nie tylko tradycyjnie doroczne imprezy jak BBQ Kościelne czy Bazar, ale również ciekawe spotkania z gośćmi z Polski. W naszej sali kościelnej odbywają się liczne akademie narodowościowe, wystawy, przedstawienia oraz koncerty.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego Sanktuarium Maryjnego w Essendon, które jest miejscem spotkania i doświadczenia szczególnej matczynej opieki ? opieki naszej najpiękniejszej orędowniczki Matki Jezusa Chrystusa, naszej Matki, która nas zawsze przygarnie, przytuli i pocieszy.

To wszystko, co wydarzyło się w naszym Sanktuarium przez te wszystkie lata i to, co się dokonało dzięki ludziom dobrej woli z naszej essendońskiej wspólnoty służy polskiej społeczności i jest pięknym pomnikiem polskiej duchowości, polskiej wiary i obecności w Australii.

Za:jezuici.org.au