Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. USA: Uroczystości religijno-patriotyczne na Trójcowie

USA: Uroczystości religijno-patriotyczne na Trójcowie

W niedzielę 21 stycznia 2018 r. o godz.10 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chicago, w 30-lecie posługi Zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego w tej parafii, została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę z wprowadzeniem do "katakumb" tej 125-letniej świątyni, ziemi z tzw. Łączki - miejsca pochówku pomordowanych przez UB żołnierzy niezłomnych.  więcej...

Uroczystości przewodniczył ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy udziale ks. Zygmunta Ostrowskiego TChr, ekonoma Prowincji Północnoamerykańskiej i o. Marka Janowskiego SJ.

Na Mszy Świetej zgromadziło się ponad tysiąc osób, w tym rodacy z metropolii chicagowskiej wraz z Konsulem RP Pawłem Janickim i Piotrem Semeniukiem, przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych, harcerze, delegacje ponad trzydziestu polonijnych szkół z pocztami sztandarowymi i kombatanci. W modlitwie wzięła udział liczna delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy z Prezesem dr. Jarosławem Szarkiem.

W kazaniu patriotycznym ks. Wójcik wskazał na trzy najważniejsze domy duchowe człowieka: rodzinę, Kościół i Ojczyznę. "W kościele - wyjaśniał - tak jak w domu rodzinnym, uczymy się patriotyzmu i gromadzimy całe bogactwo historii życia naszych przodków, a więc i historię narodu polskiego.... Już od sześciu pokoleń rodacy, tu w chicagowskiej metropolii tworzą nierozerwalne dzieje Polski z kościołem. Ta polonijna katedra konsekrowana w 1906 r. jest tego dowodem. Bo jak powiedział ówczesny abp Franciszek Albin Symon: Ten kościół będzie na zawsze kościołem katolickim i polskim. Niech ta świątynia będzie szkołą polskiej modlitwy w waszej ojczystej mowie zanoszonej."

Po zakończeniu Mszy św. ziemia z tzw. Łączki została przeniesiona do katakumb pod kościołem. Tam też odbyło się spotkanie Prezesa IPN z Polonią i zaprezentowano film animowany "Niezwyciężeni".

ks. Krzysztof Janicki TChr