Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Wegry: W Szolnoku stanął pomnik św. Jana Pawła II

Wegry: W Szolnoku stanął pomnik św. Jana Pawła II

Pomnik św. Jana Pawła II odsłonięto w sobotę w kościele w Szolnoku (środkowe Węgry) podczas obchodów polskiej Wigilii, zorganizowanych przez miejscowych Polaków. Mierzący 2,20 m pomnik stanął w kościele Matki Boskiej Patronki Węgrów, leżącym w historycznej części miasta.  więcej...

Postawiono go po prawej stronie od ołtarza, obok pomnika Matki Boskiej Patronki Węgrów.

-Z inicjatywą postawienia pomnika wystąpiliśmy wspólnie dwa lata temu - my, samorząd narodowości polskiej w Szolnoku, razem z proboszczem tutejszej parafii, o. Gyoergyem Mate" - powiedział PAP przewodniczący samorządu narodowości polskiej w Szolnoku Zsolt Batori, którego żona jest Polką.

Wykonany w Polsce pomnik stanął w Szolnoku dzięki wspólnym datkom Polaków i Węgrów - powiedział Batori.

Po poświęceniu pomnika odbyła się dwujęzyczna Msza św., podczas której grupa kolędnicza "Pleśnioki" z Pleśnej śpiewała polskie kolędy, a także wykonała ulubioną pieśń polskiego papieża - "Barkę". Ponieważ w tym roku przypada 300. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zabrzmiała także "Czarna Madonna".

Po uroczystym zapaleniu świec adwentowych na głównym rynku miasta w obecności m.in. władz miejskich zespół "Pleśnioki" wystąpił dla wszystkich mieszkańców Szolnoku z jasełkami, tłumaczonymi na język węgierski.

Miejscowi Polacy zasiedli następnie do wspólnej wieczerzy w Bibliotece Miejskiej. Podzielono się opłatkiem, a potem przystąpiono do kosztowania tradycyjnych potraw polskich i węgierskich, w tym barszczu, bigosu i pierogów.

Za: RadioMaryja.pl