Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Albania: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu

Albania: Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu

3 grudnia 2017 roku, w kościele pod wezwaniem Jana Pawła II w Bathorym, w którym proboszczem jest o. Andrzej Michoń CSsR - redemptorysta, została wmurowana tablica pamiątkowa poświęcona 150-leciu urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica została ufundowana i  inicjatorem tej uroczystości jest Ambasador Polski w Albanii, p. Karol Bachura.  więcej...

Poświęcenia tablicy dokonał Nuncjusz Apostolski w Albanii Arcybiskup Charles Brown. 

W uroczystości odsłonięcia, 4 grudnia, wzięli udział m. in. ambasadorowie Francji i Hiszpanii oraz przedstawiciele albańskich władz państwowych.

Ambasador Polski w Albanii Karol Bachura, który ufundował tablicę, podkreślił, że choć Marszałek nie miał bezpośredniego wpływu na losy narodów bałkańskich, to jednak bez wolnej Polski nie wiadomo, jak wyglądałaby obecna Europa. To w wolnej Polsce urodził się i dorastał patron tej parafii, Jan Paweł II, który kiedyś powiedział: "Po narodzie polskim najbardziej kocham naród albański, a to z dwóch powodów; po pierwsze dlatego, że Albańczycy cierpieli bardzo długo, bardzo niesprawiedliwie, a po drugie, że dali światu Matkę Teresę z Kalkuty".

Kościół pw. św. Jana Pawła II w Bathorym staje się ważnym ośrodkiem promocji kultury, tradycji i współpracy polsko-albańskiej.

 Za: Tygodnik "Niedziela" 

o. Andrzej Michoń CSsR