Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Polska: Nagroda IPN "Świadek historii" dla duszpasterzy emigracyjnych

Polska: Nagroda IPN "Świadek historii" dla duszpasterzy emigracyjnych

Dnia 14 listopda br. w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek wręczył nagrody "Świadek Historii" dla osób i organizacji spoza Polski  więcej...

Uroczystość rozpoczął dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie - Zbigniew Wawer, który jako gospodarz powitał wszystkich obecnych. Następnie głos zabrał prezes IPN, który podkreślił, że polskie państwo ma wielki dług wobec Polaków żyjących poza granicami kraju. Zwrócił też uwagę na rolę IPN, który upamiętnia ludzi związanych z Polonią w wielu miejscach świata. Zwracając się bezpośrednio do nagrodzonych, określił ich jako najlepszych ambasadorów Polski w świecie. Jednocześnie zaapelował o dalszą działalność na polu utrzymywania relacji Polonii z macierzą. - IPN zrobi wszystko by wesprzeć Państwa aktywność - podsumował Jarosław Szarek.

Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Stanisław Karczewski podziękował nagrodzonym za wytężoną pracę, podkreślając, że tworzą oni wspaniałą polską społeczność. Zwrócił też uwagę, że historia Polski jest tam, gdzie są Polacy, czyli praktycznie na całym świecie. Wspominając swoją wizytę zagraniczną w Kazachstanie, prosił "Świadków Historii" o troskę wobec najmłodszego pokolenia Polonii.

Po uroczystym wręczeniu nagród głos zabrali uhonorowani. Przedstawili krótko swoje dotychczasowe osiągnięcia i plany na przyszłość. Ksiądz dr Z. Malczewski TChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii zauważył, że Polonia w tym wielkim kraju odgrywa istotną rolę w życiu społecznym tego państwa, zaś Polacy odnajdują się w wielu brazylijskich instytucjach. Natomiast Ksiądz K. Pożarski, duszpasterz Polaków w Sankt Petersburgu podziękował za wyróżnienie w oryginalny sposób, ofiarowując na ręce prezesa IPN część pnia świerka, który wyrósł na grobach ofiar reżimu stalinowskiego pochowanych na Cmentarzu w Lewaszowie w Petersburgu.

Na to wydarzenie został zaproszony Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego reprezentowany przez  księdza Wiesława  Wójcika TChr.

"Świadek historii" to honorowe wyróżnienie, ustanowione w marcu 2009 r. zarządzeniem Prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej. Otrzymują je osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego oraz wspierające IPN w realizacji ustawowej działalności w sferze edukacyjnej i naukowej. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się liczne grono kombatantów, nauczycieli, działaczy społecznych i samorządowców. Na mocy decyzji Prezesa Instytutu od 2014 r. nagrodę mogą dostać także osoby działające poza granicami kraju.

Za: ipn.gov.pl

Zob. więcej info i zdjęcia