Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Litwa: Uroczystości odpustowe w Wilnie

Litwa: Uroczystości odpustowe w Wilnie

W Wilnie rozpoczęło się jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w tym mieście. Osiem dni potrwają uroczystości ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. Święto obchodzone jest w Wilnie od 1735 roku. "Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej to są Odpusty Matki Miłosierdzia, które odbywają się w drugim tygodniu listopada" - powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy ksiądz Tadeusz Jasiński z kościoła Św. Ducha w Wilnie.  wiecej...

Korzenie Święta sięgają 1761 roku, kiedy założono Bractwo Opieki Panny Maryi. W 1773 roku papież Klemens XIV nadał bractwu dwa przywileje, tym samym udzielając jego członkom odpustów. Pierwszy z odpustów mogli otrzymać w dniu przystąpienia do bractwa i w Święto Opieki Matki Boskiej, a drugi był związany z mszą za zmarłych członków bractwa.

Odpust obchodzony jest obecnie przez osiem dni i gromadzi tysiące wiernych. Wielu z nich, aby oddać cześć Matce Boskiej Ostrobramskiej, pokonuje na kolanach schody prowadzące do cudownej kaplicy. Święto zakończy się w niedzielę.

Z ks. Tadeuszem Jasińskim, proboszczem parafii Św. Ducha w Wilnie, rozmawiał Kamil Zalewski.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy