Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Polska - Łódź: Dzień Polonii na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL

Polska - Łódź: Dzień Polonii na Festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL

Już po raz dziesiąty w dniach 26 - 29 października w Łodzi odbył się Festiwal Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL. Festiwal podejmuje problematykę cywilizacji w aspekcie: filmu dokumentalnego, programów telewizyjnych, audycji radiowych, fotografii, książek. W ramach tego wydarzenia, w łódzkiej katedrze odbył się także Dzień Polonii.  więcej...

Dzień Polonii (obchodzony 29 października), to wydarzenie, którego zadaniem jest spojrzenie na Polaków rozsianych po całym świecie z perspektywy Jedności Polonii w przeddzień 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza św. sprawowana w łódzkiej katedrze, której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Emigracji Polskiej.

Bp Lechowicz, odwołując się do swoich doświadczeń związanych z odwiedzaniem Polaków mieszkających w różnych częściach świata, przypomniał, że poza Polską mieszka obecnie ponad 20 mln Polaków. - Kiedy jestem w różnych częściach świata i mam okazję spotykać się z naszymi rodakami, z ich duszpasterzami, to wszędzie słyszę, że ok. 10 proc. Polaków przychodzi regularnie na Eucharystię. Różne są powody takiego stanu rzeczy. Ale sądzę, że problemem jest to, że za mało wierzymy w Boga, który jest miłością - mówił.

Odwołując się czytań mszalnych, zachęcał: "Warto sobie uświadomić tę prawdę, że my jako wspólnota Kościoła nie boimy się przybyszów i gości. Dzieje się tak nie dlatego, że tak mówi papież Franciszek. Nie jest to jakaś poprawność Kościelna czy polityczna, ale dlatego, że takie jest przykazanie. Nie mamy innego wyjścia! Pan Jezus nie powiedział macie miłować tych, a nie innych! On wskazał, że mamy kochać nawet nieprzyjaciół! Tym bardziej, że sami jako Polacy korzystamy z otwarcia i gościnności innych narodów na nas, na nasze potrzeby i na nasze oczekiwania."

Dalsza część Festiwalu odbywała się w EC1 Łódź - Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3) gdzie uczestnicy Dnia Polonii wysłuchali  wykładów, m.in. prof. J.Z. Ryna "Polacy w Chile", dr M. Boruty "Polacy na Wschodzie", a także prof. J. Żaryna "Znajomość historii polskiej emigracji jako czynnik kulturotwórczy współczesnej Polonii", a także ks. Wiesława Wójcika TChr, dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania, który w referacie "Perspektywy jedności Polonii w aspekcie więzi religijnych" nakreślił szeroki obraz duszpasterstwa polonijnego na świecie.  Do debaty włączył się również  ks. inf. dr Ireneusz Skubiś,  honorowy Redaktor tygodnika "Niedziela". W wykładzie ,,Możliwości rozwoju Ruchu Europa Christi w strukturach polonijnych Europy" przedstawił problemy, z jakimi obecnie boryka się Europa. Dzień Polonii otworzył główny organizator tej części Festiwalu, ks. dr Roman Piwowarczyk. 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Premier Beata Szydło, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz bp Wiesław Lechowicz - Delegat KEP ds. Emigracji Polskiej.

Festiwal MEDIATRAVEL odbywa się od 1999 r. i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród łodzian.

DZIEŃ POLONII - SIMPOSIO INTERPOLONIA ma charakter konferencji, debaty, jest panelem do dyskusji obejmującym w swym zakresie zagadnienia związane z odzyskiwaniem przez Polskę suwerenności w wyniku powstań oraz walk i wojen prowadzonych na obszarach zamieszkałych przez Polaków i należących dawniej do Rzeczpospolitej. Sympozjum wpisuje się w potrzebę uprawiania własnej polityki historycznej przez naród polski. To potrzeba uzasadniająca dopominanie się o właściwe miejsce Polski w historii dziejów. Ważnym zagadnieniem będzie perspektywa jedności Polonii i Polaków. Szczególnie w kontekście 100. Rocznicy odzyskania niepodległości, bo przecież na tę wolność nasz Naród czekał ponad 123 lata (do roku 1918) i później w okresie po zakończeniu II wojny światowej.

Za: Tygodnik "Niedziela" 

mediatravel.pl