Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Turcja: Ks. Dariusz Białkowski proboszczem w Izmirze

Turcja: Ks. Dariusz Białkowski proboszczem w Izmirze

Ksiądz z diecezji bydgoskiej ks. Dariusz Białkowski został proboszczem parafii św. Heleny w Izmirze w Turcji. Liturgiczne wprowadzenie odbyło się podczas Mszy św., której przewodniczył ordynariusz archidiecezji izmirskiej abp Lorenzo Piretto.  więcęj...

Nowy proboszcz, wieloletni prefekt Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy oraz duszpasterz młodzieży, po intensywnych przygotowaniach - szkoleniach, nauce języka, poznaniu specyfiki danego miejsca - wyjechał w listopadzie 2016 roku do kraju, w którym 99% mieszkańców deklaruje wyznawanie islamu. To misja polegająca przede wszystkim na umacnianiu wierzących. Tych, którzy pozostali jeszcze w kraju.

- Będąc w Turcji, razem ze współbraćmi - kapłanami odnajdujemy małe wspólnoty, często międzynarodowe. Do miejscowych katolików dołączają ci, którzy z różnych powodów przyjechali z innych krajów. Od jakiegoś czasu do kościoła zaczynają przychodzić młodzi, którzy po 3-, 4-letnim okresie katechumenatu przyjmują chrzest - mówi ks. Białkowski.

Polski ksiądz zaznacza, że w Turcji nie wolno oficjalnie podejmować działań ewangelizacyjnych. Stąd w otwartych kościołach każdego dnia ktoś ma dyżur i w razie potrzeby podejmuje rozmowę i zaprasza na niedzielną Mszę. "Jest to często początek drogi do Chrystusa. Tu, gdzie my nie możemy wychodzić do ludzi, Bóg sam przysyła ich do nas" - mówił proboszcz z Izmiru.

Najważniejszym wyzwaniem dla księdza Białkowskiego jest "wskrzeszenie" wspólnoty parafialnej św. Heleny na Karş?yace, której przewodzi. To duża, półtoramilionowa dzielnica Izmiru. W tym miejscu znajdowała się także największa wspólnota katolicka. Dużą jej część stanowią Lewantyni - czyli ci, którzy przybyli z Włoch i Francji. Przez ponad trzy lata nie było proboszcza na Karş?yace, co spowodowało, że wielu ludzi zaczęło jeździć do innych kościołów.

Ksiądz Dariusz uczy się powoli kultury i mentalności ludzi. Księża pracujący w jego diecezji to osoby z różnych stron świata. Wszystko to daje ogromne możliwości zdobycia doświadczenia, uzmysłowienia sobie, jak wyglądają wiara i praktyki w innych krajach. - Tutaj mamy także bliską współpracę z chrześcijanami innych Kościołów - prawosławnych i protestanckich. Często spotykamy się na wspólnej modlitwie, przy okazji różnych uroczystości i świąt - opowiada ks. Białkowski.

Misjonarze wyjeżdżają do krajów Afryki, tymczasem ewangelizacji - jak przekonuje ks. Białkowski - potrzebuje także ta część Europy. - Tutaj w Azji rodziło się chrześcijaństwo. Kiedy czytamy Dzieje Apostolskie, okazuje się, że większość opisanych wydarzeń rozgrywa się właśnie na terenie dzisiejszej Turcji. Często spotykam się i z tymi, którzy uciekają przed wojną z Syrii, Iraku i tutaj pragną przeczekać trudny czas, by wrócić do siebie i odbudować zniszczone kościoły i wspólnoty - stwierdził kapłan.

Ks. Dariusz przyznaje, że przygotowanie do Eucharystii zajmuje więcej czasu niż w Polsce. "Niedzielne kazanie muszę przygotować po angielsku i włosku, ponieważ w sobotę wieczorem mam parafialną Mszę św. w tym języku, ze względu na dużą grupę Lewantynów włoskojęzycznych. Z kolei z języka angielskiego osoba ze wspólnoty tłumaczy mi kazanie na język turecki" - wyjaśnia polski ksiądz.

Poza tym, ks. Dariusza czeka sporo pracy remontowej w kościele. Od 15 lat nie był wymieniany dach, wewnątrz są zacieki i pęknięcia, trzeba wymalować ściany oraz wymienić nagłośnienie. "To olbrzymie wydatki, a tutejsi wierni to przede wszystkim ludzie, którzy sami borykają się z trudnościami. Dlatego wszelka pomoc materialna jest niezwykle potrzebna" - zauważa ks. Białkowski.

14 września w Kościele jest obchodzone święto Podwyższenia Krzyża Świętego, którego odnalezienie tradycja przypisuje św. Helenie, matce cesarza Konstantyna I Wielkiego. Dzień później podczas Mszy św. arcybiskup dokonał uroczystego wprowadzenia ks. Dariusza Białkowskiego na urząd proboszcza parafii. W kościele zebrali się parafianie - Lewantyni i Turcy, zaproszeni goście - wśród nich księża z całej diecezji, protestanccy pastorzy, polscy żołnierze NATO z rodzinami oraz Polacy mieszkający na stałe w Izmirze.

Diecezję bydgoską reprezentowali - ekonom ks. prałat Przemysław Książek oraz dyrektor Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Waldemar Różycki.

Za: e-Kai