Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Litwa: Poświęcenie klasztoru franciszkanów w Wilnie

Litwa: Poświęcenie klasztoru franciszkanów w Wilnie

"To nie jest tylko nasz klasztor. To jest dom dla wszystkich, którzy będą potrzebowali duchowej pomocy" - powiedział o. Jan Maciejowski, minister prowincjalny gdańskiej Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego. Podczas uroczystej mszy świętej poprzedzającej poświęcenie odzyskanego klasztoru franciszkanów dziękowano Bogu i ludziom, którzy przyczynili się do tego dzieła.   więcej...

Mszę celebrował metropolita wileński abp Gintaras Grušas. W homilii przypomniał, że historia franciszkanów zawsze łączyła się z historią Wilna.

"Niejeden z braci mniejszych poświęcił swoje życie w imię Ewangelii. Trzy krzyże nad Wilnem przypominają nam o męczennikach braciach mniejszych konwentualnych. W diecezji wileńskiej bracia mniejsi byli widoczni od samego początku. Dwóch biskupów wileńskich wywodziło się z ich grona. Głosili słowo boże, kiedy to było wygodne, i kiedy nie było to wygodne. Kładli swoje głowy, byli zsyłani, nie raz odbierano im ich mienie. To cierpienie, te rany również jednak świadczą o Chrystusie. Ten odzyskany klasztor również nosi swoiste rany. Nie raz spustoszony, w wyniku zmiany władz, podczas wojny, doświadczał tych cierpień. Wspólnie z naszym narodem doświadczył tych bolesnych czasów" - mowił arcybiskup.

"Założyciel braci mniejszych, święty Franciszek, usłyszał głos Boga na krzyżu, który mówił - idź i odbuduj mój kościół. Franciszek składał cegłę po cegle odbudowując malutki kościół, zanim zrozumiał, że Bóg prosi go o wiele więcej. Bracia tutaj na Litwie będą musieli odbudować kościół i klasztor. Jeszcze ważniejsze jest jednak dzieło odbudowy żywego kościoła. Franciszkanie są powołani, by głosić nadzieję wiecznego życia i leczyć z nieprawdziwych nadziei. W naszych czasach też mamy swego rodzaju pogaństwo, które się szerzy. Jesteście zaproszeni i wysłani do głoszenia Chrystusa całym swoim życiem" - podkreślił abp Grušas.

Decyzję o zwrocie klasztoru Franciszkanom podjął rząd Litwy. Oficjalny dokument zwrotu klasztoru o. Markowi Dettlaffowi, gwardianowi klasztoru i rektorowi franciszkańskiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przekazał osobiście premier Saulius Skvernelis. Ustalono, że klasztor franciszkański jest ważnym obiektem dziedzictwa kulturowego i nadal będzie służyć społeczności, jako obiekt religijny, kulturalny, otwarty dla pielgrzymów i turystów.

Na niedzielne uroczystości przybył również Minister Generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Marco Tasca.

"Dziękujemy Bogu, że mamy do opowiedzenia długą historię. Historię narodu litewskiego, historię Kościoła Bożego na Litwie i historię zakonu franciszkańskiego na ziemi litewskiej. Razem z historią, którą możemy opowiedzieć, mamy historię, którą powinniśmy zbudować. Stoi przed nami wyzwanie, by świadczyć przed światem swoim życiem, jak dobrze i pięknie jest być chrześcijaninem. Dzisiaj poświęcimy nowo odzyskany klasztor. Po włosku klasztor to "convento", co oznacza także "być razem". A życie braterskie już jest posługą apostolską, już jest ewangelizacją, już jest świadectwem - podkreślił generał franciszkanów.

"Klasztor jest miejscem solidarności. Razem żyją silni i słabi, zdrowi i chorzy, i żyją wspólnie wiedzeni ideą solidarności. Dlatego bardzo mi się podoba projekt tego klasztoru, który ma stać się ośrodkiem kultury i duchowości. Centrum, w którym możemy wzrastać jako ludzie i jako członkowie jednej wspólnoty" - dodał Marco Tasca.

Pzy klasztorze będą między innymi pracowali psycholodzy, psychiatrzy oraz specjaliści od terapii sztuki, muzyki, ceramiki a nawet terapii ze zwierzętami. Pomieszczenia będą przeznaczone również do działalności ewangelizacyjnej: organizowania spotkań, seminarów, rekolekcji itd.

"Będziemy się skupiali na udzielaniu terapii duchowej. Można określić to udzielaniem pomocy w trójwymiarze: będzie praca osób duchownych- kapłanów i sióstr zakonnych razem z psychiatrami, psychologami i wolontariuszami"- mówil w wywiadzie dla zw.lt ojciec Marek Dettlaff.

Ojciec Marek: Klasztor Franciszkanów będzie służył społeczności miasta

Znajdzie się przestrzeń również na organizowanie wystaw, koncertów, prób chóru i innej działalności kulturalnej i edukacyjnej. Część pomieszczeń budynku nadal będzie wynajmowana.

"Pragnę podziękować Panu Bogu za dar powrotu do klasztoru. Przez te lata walki, próśb o zwrot, ileż było modlitw. Nie powracamy tutaj tylko dla siebie. To nie jest tylko nasz klasztor. To jest dom dla wszystkich, którzy będą potrzebowali duchowej pomocy. Tak chciał Franciszek. I my również chcemy dzielić się z wami i służyć wam" - podkreślił zwracając się do zebranych prowincjał gdańskich franciszkanów o. Jan Maciejowski, który jest także przełożonym wileńskich franciszkanów.

Wielkim wyzwaniem jest obecnie wymiana dachu klasztoru, który jest uszkodzony i w wielu miejscach przecieka, w wyniku czego uszkodzone są również niektóre części sufitu. Prace wymiany dachu są już prowadzone. W sumie wymianie podlega prawie 80 proc. dachu klasztoru.

"Nie mamy zbyt wielkiego zabezpieczenia finansowego, obecnie piszemy projekty na wprowadzenie pewnych zmian w strukturze budowli, a jak wiadomo jest to zabytek klasy zerowej. Później będziemy szukali środków na ich realizację. Dziękuję też wszystkim, którzy już przekazali i przekazują środki na prowadzone prace, dziękuję też wolontariuszom"- mówił wcześniej o. Marek Dettlaff w rozmowie z zw.lt.

Za: zw.lt/wilno-wilenszczyzna/