Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Australia: Uroczystość odpustowa w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

Australia: Uroczystość odpustowa w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej

W niedzielę,  27 sierpnia br.,  do Polskiego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Marayong, w metropolii sydneyskiej przybyło wielu rodaków z różnych polonijnych ośrodków na doroczny odpust. W tym szczególnym roku Matki Najświętszej, księża chrystusowcy prowadzący od samego początku duszpasterstwo w tym kosciele, zaprosili na spotkanie z Matką i Królową innych duszpasterzy polskich, siostry zakonne, dzieci z sobotnich szkół polonijnych, harcerzy, organizacje i zespoły artystyczne z tej części Australii.  więcej...

Na trzech Mszach Świętych sprawowanych przez ks. Wiesława Wójcika TChr., dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania modliło sie ponad 600 wiernych. Niektórzy pokonali drogę ok.150 km. Główna uroczystość rozpoczęła się o godz.14.30 serdecznym powitaniem pielgrzymów przez kapelana tego Ośrodka Świętej Rodziny z Nazatetu, ks. Maksymiliana Szurę TChr.

Podczas Mszy Świętej odpustowej ks. Wiesław w kazaniu, wskazując na Ikonę Jasnogorską i nawiązując do obchodów 100-lecia Objawień fatimskich, podkreślił ogromną rolę wiary w Boga w naszym źyciu.  "To Matka Boga zaprosiła nas wszystkich, w tych ostatnich dniach kalendarzowej zimy, do swojego Domu na tym kontynecie. Przybywamy z radościami i smutkami dnia codziennego jako Jej dzieci do tej Polonijnej Kany, by z serca wyrazić wdzięczność za stałą obecność Matki i Królowej, za jubileusz 300- lecia koronacji Jej wizerunku na Jasnej Górze. Łączymy sie z tego końca świata z duchową stolicą Polski, z naszymi rodzinami w kraju i w różnych zakątkach kuli ziemskiej, gdzie biją polskie, katolickie serca. Tu jest teraz nasz dom, bo tu jest nasza Matka i Ona odsłania nam Boga, daje nam Jezusa. Ona zaprasza każdego Polaka do tego Sanktuarium, aby przybywając tu, chciał się autentycznie spotkać z Jej Synem, aby doświadczył, co znaczą słowa: "Skosztujcie i zobaczcie, jak dobry jest Pan."

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem na placu przy Sanktuarium, by wyrazić świadectwo wiary na emigracyjnych szlakach. Komitet Ośrodka Duszpasterskiego, jak zawsze w duchu staropolskiej gościnności, zaprosił pielgrzymów na obiad do wielkiej sali św. Jana Pawła II, tuź przy kościele.

Polskie Sanktuarium Matki Boźej Częstochowskiej w Marayongu zostało wybudowane i poświęcone w 1966 r. jako "pomnik" Tysiąclecia chrześcijaństwa w naszej Ojczyźnie oraz ku czci poległych rodaków w czasie II wojny światowej. W tym roku mija 55 lat, od kiedy to  Ikona Pani Jasnogórskiej, poświęcona przez papieźa Jana XXIII i  ofiarowana przez Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego, przybyła z Rzymum, do rodaków na Antypody. Peregrynacja kopii cudownego Wizerunku po wszystkich ośrodkach polonijnych tego kontynentu trwała przez 4 lata, aź dotarła i została wniesiona do nowego kościoła w dniu jego  poświęcenia - 27 grudnia 1966 r. Od tego czasu - jak czytamy w akcie erekcyjnym - Pani Jasnogórska zamieszkała z nami, aby poznawać  dole i niedole emigracyjnego źycia na tej australijskiej ziemi".

Matko nasza i Królowo, wspomóź naszą wiarę i uczyń  z nas odważnych świadków Boga!

Ks. Wiesław Wójcik TChr