Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Warszawa: Kurs dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji

Warszawa: Kurs dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji

Od 4 do 6 lipca w gmachu Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbył się Kurs Przygotowawczy dla Duszpasterzy Polskiej Emigracji. Kurs przeznaczony jest dla księży diecezjalnych i zakonnych, którzy w bieżącym roku podejmują pracę duszpasterską poza granicami naszego kraju.  więcej...

W zakończonym w Warszawie kursie dla duszpasterzy polskiej emigracji wzięło udział 12 księży, którzy wyjadą do pracy duszpasterskiej w Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, w Niemczech, we Francji oraz w Norwegii. Taki kurs to okazja do zapoznania się ze specyfiką życia i duszpasterstwa emigracyjnego oraz z ogólnymi zasadami funkcjonującymi w tego rodzaju duszpasterstwie.

W spotkaniu pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wzięli udział zaproszeni goście - duchowni i świeccy, rektorzy polskich misji katolickich i przedstawiciele instytucji zajmujących się Polonią -  przedstawiając w formie prelekcji specyfikę życia i duszpasterstwa emigracyjnego.

Księża wysłuchali prelekcji podejmujących tematykę: "Historii Emigracji Polskiej i jej duszpasterstwa", którą przedstawił ks. prof. Bernard Kołodziej TChr (UAM) . Z "Aspektami prawnymi duszpasterstwa migrantów" - zapoznał księży ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL), a ks. prof. Jacek Gołębiewski (KUL) wygłosił referat "Duszpasterz emigrantów wobec patrymonium kulturalnego i patriotycznego".  Ks. prof. Wojciech  Necel SChr (UKSW) poruszył natomiast temat:  "Specyfika duszpasterstwa małżeństw i rodzin na emigracji" a p. Tomasz Kania (Radio Londyn) powiedział o  "Oczekiwanych świeckich wobec polskich duszpasterzy na emigracji" .

Księża spotkali się m.in. z sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski bp. Arturem Mizińskim, a także z ministrem Janem Dziedziczakiem z MSZ, który wygłosił referat: -Zróżnicowane wyzwania we współpracy państwa polskiego z Polonią i polonijnymi środowiskami duszpasterskimi".

W Kursie wzięli udział księżą z archidiecezji: warszawskiej, katowickiej; przemyskiej, lubelskiej i warmińskiej oraz z diecezji tarnowskiej, kaliskiej i zielonogórsko - gorzowskiej,  a także kapłan z Towarzystwa Chrystusowego.

http://episkopat.pl/

Za: http://www.emigracja.episkopat.pl/