Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 USA: Modlitwa polonijnych maturzystów w Chicago

USA: Modlitwa polonijnych maturzystów w Chicago

Ponad sześciuset tegorocznych maturzystów z 35 polskich szkół sobotnich uczestniczyło 21 maja br. w uroczystej dziękczynnej mszy graduacyjnej odprawionej w bazylice św. Jacka w intencji uczniów, nauczycieli i rodziców. Głównym celebrantem był ks. biskup Andrzej Wypych, w asyście polonijnych duszpasterzy.  więcej...

Nabożeństwo, które zostało zamówione przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, rozpoczęło się wprowadzeniem pocztów sztandarowych wszystkich szkół polskich uczestniczących w mszy świętej. Tę część programu poprowadziła Ewa Górski - dyrektor szkoły im. Fryderyka Chopina, której podopieczni jako pierwsi przemaszerowali korytarzem bazyliki ze swoim pocztem sztandarowym. Szkoła F. Chopina była organizatorem tegorocznej studniówki dla polskich maturzystów, jej uczniowie byli też aktywnie włączeni w przygotowanie niedzielnej uroczystości. Mszę świętą uświetniła również orkiestra młodzieżowa PASO.

Wśród zaproszonych honorowych gości byli: Frank Spula - prezes KPA i ZNP, Piotr Janicki - Konsul Generalny RP w Chicago, Anna Sokołowska - przedstawicielka zarządu Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Małgorzata Kot - dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, Jan Kopeć - prezes ZKP, Mirosław Niedziński - prezes KPA na stan Illinois.

Biskup Andrzej Wypych w wygłoszonej homilii zwrócił się ze słowami uznania dla rodziców i nauczycieli: - Pozdrawiam i bardzo serdecznie dziękuję wam, kochani rodzice, którzy jesteście dzisiaj bardzo dumni. Może nawet bardziej dumni niż ja z tej naszej kochanej młodzieży. Oddaję także cześć wspaniałym pedagogom za włożony wysiłek. Żadne pieniądze nie potrafią zapłacić za wysiłek pedagogów, nauczycieli i katechetów.

Po mszy świętej, w drugiej części uroczystości, tegoroczni maturzyści odebrali dyplomy ukończenia szkoły z rąk konsula Piotra Janickiego i zarządu ZNP: Ewy Koch, Heleny Sołtys i Anny Rosy. W krótkim przemówieniu skierowanym do absolwentów konsul RP Piotr Janicki powiedział: - Bądźcie wytrwali, kontynuujcie drogę do nauki, pogłębiajcie swoją wiedzę, bo ona nie kończy się z dniem dzisiejszym.

Również Ewa Koch pogratulowała maturzystom, jednocześnie przypominając: - Kraj w którym żyjecie, Stany Zjednoczone, to kraj wielu kultur i języków. Świadomość pochodzenia i kulturowe dziedzictwo, które wnosicie w dorosłe życie, pomogą wam żyć mądrze i godnie.

Po zakończeniu uroczystości nie zabrakło też czasu na pamiątkowe zdjęcia, do których młodzież chętnie pozowała, mając świadomość, że już po raz ostatni spotyka się w tym gronie. Były uśmiechy, okrzyki i podrzucane czapki, które przy ostrym wietrze lądowały na sąsiednich posesjach. Rodzice tegorocznych absolwentów podczas prywatnych rozmów okazywali, że są dumni z osiągnięć i wytrwałości swoich pociech, dla których edukacja w polskich szkołach to spore wyzwanie. Niejednokrotnie musiały się wykazywać sporym hartem ducha, by udźwignąć obowiązek nauki w piątek wieczorem lub sobotę rano. Po tygodniu nauki w amerykańskiej szkole, kiedy ich rówieśnicy spędzali czas na przyjemnościach, oni zasiadali w ławkach polonijnych szkół.

Dwanaście lat nauki nie poszło na marne. Świadomość swoich korzeni i rodowodu, znajomość języka polskiego i historii kraju przodków zostały przekazane kolejnemu pokoleniu, wychowującemu się z dala od Polski. Jak powiedziała Anna Majewska: - Miło jest słyszeć mowę polską z ust młodych ludzi urodzonych w Ameryce.

Ponadczasowe wydają się być zacytowane przez dyrektor Ewę Górską słowa śp. Witolda Barczyka - żołnierza Armii Andersa, który wraz z żoną Zofią założył w 1979 r. polską szkołę im. F. Chopina: "Mowa polska będzie żywa i nieśmiertelna, jeżeli będziemy ją przekazywać następnym pokoleniom jako cenny dar".

Artur Partyka, Dziennik Związkowy

Za: "Wspólnota Polska"