Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Hiszpania: Polskie duszpasterstwo młodzieży w perspektywie europejskiej

Hiszpania: Polskie duszpasterstwo młodzieży w perspektywie europejskiej

Rozpoczynające się sympozjum Rady Konferencji Biskupów Europy pomoże skonfrontować kierunki pracy z młodzieżą w Polsce, z działaniami podejmowanymi w innych krajach - podkreśla w rozmowie z KAI bp Damian Bryl, uczestniczący w tym międzynarodowym spotkaniu, poświęconym towarzyszeniu młodzieży, które rozpoczęło się we wtorek w Barcelonie.  więcej...

Jak zauważa bp Bryl, towarzyszenie młodym, to dziś jedno z najważniejszych wyzwań Kościoła w Europie. W jego opinii, sympozjum poświęcone towarzyszeniu młodym, to bardzo dobra okazja do tego, by podzielić się doświadczeniem pracy z młodzieżą. By nie rozmawiać na poziomie teorii, ale na przykładach konkretnych działań.

- Już w dokumencie przygotowującym do sympozjum jest mowa o tym, że tego tematu nie można uogólniać, ponieważ specyfika duszpasterstwa młodzieży jest niepowtarzalna dla każdego kraju. Rozpoczynające się sympozjum pomoże nam skonfrontować te kierunki pracy z młodzieżą w Polsce z działaniami podejmowanymi w tym obszarze w innych krajach Europy. To zachęta by spojrzeć na nasze inicjatywy duszpasterskie w perspektywie europejskiej - mówi polski hierarcha.

Mówiąc o polskich doświadczeniach, które zostaną przedstawione podczas sympozjum, biskup wymienia praktyki duszpasterskie, które wyróżniają Kościół w Polsce na tle innych wspólnot Europy.

-Chcemy podzielić się doświadczeniem niedzielnej Mszy św., która w naszych duszpasterstwach, zwłaszcza akademickich, jest bardzo dobrze przygotowana. To jest coś, do czego chcemy zaprosić innych. Chcemy też pokazać wartość duszpasterstwa osób niepełnosprawnych, a także szkoły katolickie i przykłady tego, w jaki sposób doświadczenie wiary jest wyrażane przez kulturę, np. poprzez piękne nabożeństwo Gorzkich Żali w duszpasterstwie akademickim u oo. franciszkanów w Poznaniu" - wymienia.

Część doświadczeń, to także inicjatywy powstałe z inspiracji młodych ludzi zaangażowanych w przygotowania ŚDM w polskich diecezjach - m.in. festiwal Paradise 2017, który ma być kontynuacją doświadczeń ubiegłorocznych Dni w Diecezjach.

Mówiąc o swoich oczekiwaniach, podkreśla wartość nauki płynącej z wymiany doświadczeń towarzyszenia młodzieży w różnych częściach Europy. -Myślę, że jedną z rzeczy, której moglibyśmy się uczyć od innych, jest inicjacja: aby nasze działania katechetyczne miały charakter bardziej wprowadzający w misterium, a nie tylko informujący"" -komentuje.

Jak zaznacza hierarcha, ważnym wymiarem sympozjum jest też to, że stanowi ono europejski etap przygotowań do synodu poświęconego młodzieży, który rozpocznie się w październiku 2018 r.

Rozpoczęte we wtorek czterodniowe sympozjum zatytułowane "Towarzyszyć młodzieży, by w wolności odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa" zostało zorganizowane z inicjatywy CCEE (Rady Konferencji Biskupów Europy) we współpracy z Konferencją Episkopatu Hiszpanii i Archidiecezją Barcelony. Bierze w nim udział 275 delegatów reprezentujących 37 konferencji episkopatów Europy i międzynarodowe wspólnoty, w tym 4 kardynałów, 32 biskupów i 61 kobiet. Z Polski w spotkaniu udział biorą abp Marek Jędraszewski, bp Damian Bryl, bp Marek Mendyk, ks. Emil Parafiniuk, ks. Marek Spyra oraz Dorota Abdelmoula z KAI, była rzeczniczka ŚDM w Krakowie.

Za: eKai

Msza św. przy grobie św. JP II

Transmisje i nagrania

Aplikacje mobilne

top_baner

 

Modlitwa w drodze

Drogowskazy Jana Pawła II

DekalogEmigracji_sw.JPII

Ciekawe strony

www.jasnagora

100 lat Fatimy

baner

Licznik odsłon

Odsłon : 3157213
Naszą witrynę przegląda teraz 123 gości