Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 USA: Kościół na Florydzie otrzymał relikwie św. Jana Pawła II

USA: Kościół na Florydzie otrzymał relikwie św. Jana Pawła II

Karol Wojtyła był człowiekiem wyjątkowym. Jego inteligencja, dobroć oraz głęboka wiara i oddanie Bogu wywarły niezaprzeczalny wpływ na wszystkich, którzy mieli przywilej go poznać. Dla milionów wiernych na całym świecie, już jako papież Jan Paweł II, stał się przewodnikiem duchowym, wzorem do naśladowania.   wiecej...

Jego postawa i zaangażowanie w dziedzinie obrony praw człowieka przyczyniły się do obalenia komunizmu w Europie. Przez swych współczesnych był nazywany Janem Pawłem Wielkim. Kiedy dziewięć lat po śmierci, 27 kwietnia 2014 roku został kanonizowany i ogłoszony świętym Kościoła katolickiego, jego sława i dobrodziejstwo wymodlonych za jego pośrednictwem cudów rozeszły się dosłownie w każdy zakątek globu ziemskiego. Święty Jan Paweł II stał się najbardziej rozpoznawalnym Polakiem na świecie.

Do miejsc, w których mieszkał, żył i pracował, udają się niezliczone międzynarodowe pielgrzymki. Na odprawienie mszy świętej w specjalnej intencji, przy jego grobie w kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra w Watykanie, wierni czekają kilka miesięcy. Nie wszyscy mogą jednak udać się w podróż do Polski czy do Watykanu, aby modlić się w tych  miejscach, w których przebywał święty papież Jan Paweł II. Dlatego tak ważną rolę dla wiernych odgrywają relikwie. Stanowią świadectwo świętości, są swoistym pomnikiem wiary, czczonym przez wiernych elementem zbliżającym do osoby świętego, symbolem jego obecności wśród nas, pozostałych jeszcze na ziemi.

Dlatego Polonia na Florydzie z wielką radością przyjęła wiadomość o stałej obecności relikwii pierwszego stopnia (w tym przypadku - kropli krwi) św. Jana Pawła II w parafii Our Lady Queen of Apostles w Royal Palm Beach. Relikwia znalazła się na Florydzie dzięki staraniom Koła Sympatyków Fundacji Jana Pawła II na Florydzie, którego prezesem jest Ania Navas. To właśnie na jej prośbę przywiózł tę bezcenną relikwię z Watykanu, w styczniu 2016 roku, ks. Krzysztof Wieliczko, wieloletni prezes Fundacji Jana Pawła II w Rzymie.

Ponad rok trwały przygotowania do godnego przyjęcia relikwii w parafii Our Lady Queen of Apostles. Skupia ona 2200 rodzin o międzynarodowych korzeniach. To bardzo ważne, żeby przesłanie św. Jana Pawła II promieniowało poza polską społeczność, żeby było znane innym narodowościom i łączyło wszystkich wyznawców Chrystusa. Proboszczem tej wspaniale prowadzonej parafii w Royal Palm Beach na Florydzie jest Polak, ks. Andy Rudnicki, dzięki staraniom którego powstał tu siedem lat temu piękny, nowy i okazały kościół.

To dzięki księdzu Rudnickiemu poczynione zostały niezbędne prace remontowe, które pozwoliły na wmurowanie relikwii w specjalnie przygotowanej niszy, gdzie umieszczono również figurę św. Jana Pawła II. Na ścianie, tuż obok relikwii, zainstalowano - podarowany przez Krystynę Wilson, członkinię zarządu Koła Sympatyków Fundacji Jana Pawła II na Florydzie - wizerunek świętego.

"Ten piękny portret Jana Pawła II, oddający wyjątkowe ciepło i charyzmat naszego wielkiego papieża, był ze mną przez wiele lat i często służył do dekoracji podczas celebrowania pamięci o Ojcu Świętym na spotkaniach tutejszej Polonii w kościele w Lantana - powiedziała Krystyna Wilson. -Mój związek z tym obrazem jest silny i wyjątkowy. Zawsze, kiedy wracałam ze spotkań, obraz był w samochodzie obok mnie, na siedzeniu pasażera i czułam, jakby papież jechał ze mną... Jestem członkiem zarządu Koła Sympatyków Fundacji Jana Pawła II na Florydzie od dawna i postanowiłam ofiarować ten wyjątkowy dla mnie obraz do kościoła. Tuż obok relikwii i figury umiłowanego Jana Pawła II znalazło się miejsce na zainstalowanie obrazu. Pragnę, aby obraz ten pozostał tam na zawsze, a wizerunek świętego przynosił tyle radości i nadziei, ile wniósł do mojego życia" - podkreśliła.

Uroczyste odsłonięcie relikwii odbyło się 5 marca 2017 roku, podczas specjalnej mszy świętej, z udziałem siedmiu księży i tłumu przybyłych z Florydy, a także z innych stron Stanów Zjednoczonych, wiernych. Mszę poprowadził proboszcz parafii, ks. Andy Rudnicki. Specjalnie przygotowaną na tę okazję homilię wygłosił gościnnie przybyły z Michigan ks. dr Tomasz Seweryn. Warto dodać, że napisał on pracę doktorską o św. Janie Pawle II, jest również autorem książki "Maryjny wymiar duchowości kapłana w nauczaniu Jana Pawła II". Ks. dr Tomasz Seweryn stara się obecnie ratować, istniejący od ponad 130 lat, ośrodek seminaryjny w Orchard Lake w Michigan, który jest prawdziwą ostoją polskości. Przybyły kilka lat temu z Polski ksiądz kandyduje na stanowisko nowego kanclerza, a zarazem rektora seminarium.

Polonia nie zawiodła. Liczna grupa ubranych na biało-czerwono sympatyków św. Jana Pawła II pojawiła się na uroczystości w kościele. Dzięki staraniom Małgorzaty Borkowskiej-Misztal, członkini zarządu Fundacji na Florydzie, nie zabrakło też ubranych w polskie stroje regionalne dzieci z polskiej szkoły im. Mikołaja Kopernika, działającej przy Mary Immaculate Catholic Church w West Palm Beach, gdzie proboszczem jest ks. Tomasz Makowski. Dyrektor szkoły, Katarzyna Konopka oraz wicedyrektor Edyta Szumelda przybyły na uroczystość z rodzinami. Dziewczynki w krakowskich strojach to córki pani Katarzyny: Olivia i Claudia Wojewnik. Najmłodszym przedstawicielem Polonii był - ubrany również w strój krakowski - syn pani Edyty, Robert Szumelda. Młodzież reprezentowała ubrana w strój góralski Maya Świderski, córka Małgorzaty Misztal. Wyjątkową oprawę ceremonii stanowili członkowie Knights of Columbus w galowych mundurach tej organizacji.

Zgromadzonych w kościele wiernych zachwyciła swoim pięknym głosem Ewa Lewandowska-Nowakowski. Jest laureatką polskiej edycji programu TV "Mam talent". Ewa śpiewa od dzieciństwa, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Dotknięta bardzo poważną chorobą wzroku, widzi tylko plamy i kontury. Niedawno przeprowadziła się z Nowego Jorku na Florydę i poszukuje nowych możliwości na dzielenie się swoim talentem z publicznością. Podczas mszy św. Ewa zaśpiewała dla wiernych pieśni: "Ave Maria", "Panis Angelicus", "Nella Fantasia" oraz "Modlitwę o wiarę w siebie".

Wśród gości honorowych znaleźli się: dr Lawrence L. Ziemianski - były prezes Koła Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Waszyngtonie, DC, dr Junia Ancaya - tłumacz tekstów św. Jana Pawła II na język hiszpański, oraz Stephanie Germack - była prezes Fundacji Jana Pawła II w Michigan.

"To historyczna dla nas wszystkich chwila. Fakt, że udało się sprowadzić relikwię naszego kochanego papieża na Florydę i że pozostanie ona wśród nas na stałe to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich wiernych, a w szczególności dla nas, Polaków. To nasz duchowy ojciec, którego obecność i opiekę będziemy czuli, którego będziemy mogli teraz często odwiedzać, zwierzać mu się z ufnością oraz prosić o wsparcie w naszych codziennych ludzkich sprawach" - powiedział Roch Kołodziej, od dawna mieszkający na Florydzie.

Zarząd Koła Sympatyków Fundacji Jana Pawła II na Florydzie serdecznie zachęca do wstąpienia do tej chrześcijańskiej organizacji. Więcej informacji na temat jej działalności można znaleźć na stronie internetowej: www.fjp2.com.

Ania Navas, Nowy Dziennik

Za: "Wspólnota Polska"