Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia 2016 Hiszpania: Z duszpasterstwa Polaków w Segovii

Hiszpania: Z duszpasterstwa Polaków w Segovii

Ksiądz Biskup Cezar Franco spotkał się w trzecią niedzielę Wielkiej Nocy, 10.04.2016 roku na Mszy Świętej w Kościele Świętego Józefa Robotnika w Segovii z Polską Wspólnotą Katolicką. W ramach wizytacji duszpasterskiej w mieście, Ksiądz Biskup pragnął spotkać się ze Wspólnotą Polską.  więcej...

W wypełnionym kościele wiele miejsca zajmowały dzieci w polskich strojach ludowych, spora grupa młodzieży oraz dorośli tej wcześniejszej i tej nowej emigracji. Księdza Biskupa powitała grupa, również w strojach ludowych po polsku; chlebem i solą.

Koncelebrowali: proboszcz tej parafii Ks. Juan Cruz oraz Kapelan Polaków, proboszcz czterech Hiszpańskich parafii Ks. Jerzy Sowa TChr. W czasie Mszy Świętej celebrowanej przez Księdza Biskupa, wierni śpiewali znane polskie pieśni kościelne a dzieci pod kierunkiem pani Kasi z Oławy i Kasi z Mazur pieśni z gestami.

Stosownie do ewangelii o cudownym połowie ryb, zabrzmiała Barka. Ksiądz Biskup który odwiedził już Polskę, bez trudu rozpoznał przez wiernych śpiewaną "Czarną Madonnę". W Homilii zachęcał do utworzenia grup młodzieżowych, gdyż znane są mu polskie tradycje. Cieszyłby się z kontynuacji tu w Hiszpanii. Deklarował również pomoc przy organizacji. Biskup Cezar Franco będzie uczestniczył w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Tam również segowiańską grupę Polaków będzie reprezentował Miguel, syn Mirosławy i Mirka. Biskup, po zakończonej mszy świętej prowadził długi dialog z liczną grupą dzieci, młodzieży i dorosłych. Pytał o ich odczucia życia w Hiszpanii, pracę i życie rodzinne.

2. Po serdecznym pożegnaniu Księdza Biskupa, uczestnicy mszy świętej długo jeszcze rozmawiali ze sobą. "Kościół jest forum, giełda wymiany informacji o sprawach tutejszych i tych z kraju" to wiodący temat rozmów. My Wielkopolanie, żyjący teraz w Dolnej Saksonii, przeżyliśmy tegoroczny Wielki Tydzień w Andaluzji a w regionie Segovii odwiedziliśmy wiele miejsc historii chrześcijaństwa w tym ciekawym zakątku Hiszpanii. Odwiedziliśmy tu księdza Jurka Sowę, naszego przyjaciela z dłuższych pobytów w Torrevieja. On to zaprosił nas na spotkanie z Księdzem Biskupem Segovii. Rodacy w rozmowie z nami dali świadectwo posługi ich duszpasterza, księdza Jerzego. "W nie zawsze łatwej sytuacji życia poza krajem, to on daje wsparcie, mobilizuje do aktywnego życia w tutejszej społeczności i przy kościele. Jest dobrym doradcą i pocieszycielem. Jest centrum naszego życia tu w Hiszpanii", tak katolicy po duchowych przeżyciach wyniesionych ze mszy świętej.

Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Juana Cruza Parafii Św. Józefa Robotnika, w pomieszczeniach przykościelnych funkcjonuje szkoła sobotnia dająca Polskim dzieciom możliwość nauki katechizmu i utrzymania więzi miedzy sobą. Nam Ksiądz Jerzy umożliwił wgląd w życie parafii Hiszpańskich, mających tu wiele pięknych zabytkowych kościołów. Jesteśmy mu za to wdzięczni. Dziękujemy!

Elżbieta i Wojciech Cisek